| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

In ce secol sau in ce an s-au stabilit maghiarii pe teritoriul Romaniei si cat de mare este comunitatea maghiara ca numar, populatie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La sfarsitul aniilor 800, in 895 este formata Regatul Ungariei.
Pe atunci pe aici era Bulgaria in exteriorul carpatiilor, In Transilvania Tinutul Avar tocmai era eliminat de "Francia de est" (eastern Frankish). Care s-a intins pana in Transilvania.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

Eu stiam ca maghiarii au colonizat Transilvania dupa cucerirea ei. Nu stiam ca aici a fost Bulgaria dar in general au trecut foate multe popoare pe aici care s-au contopit cu populatia bastinasa si s-au format multe state pe teritoriul actual al Romaniei inainte de formarea principatelor poate de aceea se spune ca noi suntem corciti ca natie. Daca esti amabil poti sa imi spui in ce an s-au format principatele romane si cum au fot organizate ca state inainte si dupa independenta lor, te intreb pentru ca ai fost singurul care mi-a dat un raspuns sincer si corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Prima mentiune ca stat despre romani (in denumirea veche vlachi) dateaza din anul 1185, fiind anul in care Tara Romaneasca (sub denumirea veche Valachia ) se naste, fiind regiune componenta a Imparatiei Bulgare.
Primele mentiuni ca populatie dateaza de prin 1000 si ceva, in preajma Dunarii, dar aceste mentiuni in vagi, insa din anii 1100 apar tot mai multe mentiuni despre romani.
Moldova - acolo gasim de la inceputuri :nemti, maghiari, slavi, cumani, avari etc, la care se adauga romani(vlachi), de asta Moldova si Walachia au fost tari separate
Pai anii in care s-au format oficial independenti : Tara Romaneasca 1330, Moldova 1346

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Deci in primul rand inaintea venirii maghiarilor (dar si dupa) in afara arcului carpatic a fost Bulgaria (mai mult teritoriul de la nord de dunare)
Transilvania inaintea venirii maghiarilor a fost a nemtiilor(din 800), dar cuprindea tot feluri de ramasite din tinuturile vechi. Inclusiv nemti care au ramas acolo " Svabi", si se presupune ca Secuii se trag din Huni (este doar o presupunere, parca ar avea adn-ul mai asiatic) Certitudine este ca Secuii mai tot timpul(pana in perioada recenta) au fost aliati/frati, dar niciodata acelasi popor cu Maghiarii.
"Cucerire" este un termen prea mare, deoarece influenta nemtiilor era slaba in aceste meleaguri. Exista insa problema populatiei asa ca in Transilvania a fost un proces de colonizare, mai multe triburi estice de origini foarte mixe, au fost asezate in a popula Transilvania, impreuna ca triburile bastinase. aceasta colonizare a durat pana in anul 1001.
Ulterior sunt adusi sasii pentru a umple golurile lasate.
Dar vine o perioada neagra pentru Transilvania, in anul 1241 Mongolii invadeaza Ungaria, invazia a durat mai putin de 1 an, dar perioada suficienta ca 50% din populatie sa piara. Regiunea periferica/Transilvania fiind cea mai afectata. Ulterior Invaziei Transilvania este reconstruita si repopulata fiind primiti alte popoare care fugeau din calea Mongolilor. Motiv ce a provocat ca Mongolii sa invadeze a 2-a oara Transilvania in 1285? dar de data asta au fost infranti si alungati. Mongolii au ramas in afara arcului carpatic in Moldova pana in 1345.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc frumos pentru raspuns AA1CK3D se vede pe tine ca esti un om informat si citit, eu am incercat sa caut toate astea pe internet dar mi-a dat putine informatii si poti sa imi spui ce carti ai citit. Eu din ce am citit stiam ca Imperiul Mongol a fost foarte mare si puternic si dupa destramare o parte dintre mongoli au ramas in Crimeia si pe tarmul marii negre. Referitor la ce te-am rugat cum si cine a intemeiat principatele romane

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

O si inca ceva ai mentionat perioada neagra pentru Transilvania ceea in care vine invazia mongola si face prapad. Mongolii au venit din Asia catre Europa largind tot mai mult teritoriul imperiului si granitele astfel mongolii erau de ne oprit. Eu am citit ca dupa caderea Imperiului Mongol o parte dintre mongoli au ramas in nordul Marii Negre in Crimeia si atacau adesea Europa facand raiduri si jafuri in Rusia, Polonia, Marele ducat al Lituaniei, Regatul Ungariei, Principatele romane. Chestea e ca ei cum au disparut din Crimeia au plecat ori au fost invinsi de Rusi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Ultimele ramasite de Mongoli au ramas in Crimea unde au intrat sub influenta Ottomana, la ordinul carora au dat raiduri in Rusia si Polonia, ulterior au fost infranti de Rusi, Dar au ramas sub protectoratul Turciilor pana la sfarsitul secolului 18, cand au fost anexati de Rusia
Parca si azi exista, acum cativa ani cand rusia a luat Crimea am vazut ceva reportaj despre tatari
Dupa prima invazie din 1241 au ramas in afara arcului carpatic, in 1285 ataca a 2-a oara (masiv) Ungaria dar fara succes, Ulterior atacurile Mongole se rezuma la raiduri scurte pana in 1345 cand armata maghiara lanseaza un atac in afara arcului carpatic si infrang mongolii din regiunea care se va numi Moldova, practic Moldova a luat nastere in 1346 dupa aceasta batalie

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

Eu stiam ca Moldova a fost intemeiata de Bogdan I voievodul Maramuresului care a realizat razboiul de independenta al Moldovei 1359 fata de coroana maghiara. Vreau sa te mai intreb cate ceva tu sigur sti, pe net informatiile nu sunt chiar asa de clare multe dintre ele sunt modificate, totusi in ce an si-au pierdut principatele romane independenta.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

Pe Wikipedia am gasit niste liste cu toti conducatorii principatelor romane nu stiu cat de acolo e adevarat dar in fine;
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rulers_of_Wallachia
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rulers_of_Moldavia
https://en.wikipedia.org/wiki/Voivode_of_Transylvania
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Princes_of_Transylvania
Daca stai si citesti amanuntit cu rabdare toata istoria Romaniei de la retragerea Imperiului Roman din Dacia si pana in prezent iti dai seama ca noi saraci am fost mereu si saraci suntem si acum cu alte cuvinte parca am fost blestemati mereu. Pe net il mai uramaream pe Virgil pe canalul sau de Youtube https://www.youtube.com/channel/UCbqSDqcIZNX5vq4Sl6HvkUA/videos si de acolo am mai invatat cate ceva despre noi.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

Noi romanii am fost un popor de sacrificiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

In 1346 Moldova este infiintata ca regiune, dar a ramas sub influenta maghiara., in 1359 au devenit independenti

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Toata teoria asta cu Dacii se cam clatina, tinand cont ca in primul rand termenul de Daci era folosit pentru a deosebi Tracii care traiau la sud de Dunare, cu Tracii care traiau la nord de dunare. Dar Dacii astia au fost un mix cu alte popoare estice, nu numai traci.
Dar toata teoria care leaga statele romanesti de daci practic nu are mai nici un fel de dovezi solide: Lingvistic Lb Romana nu are legatura cu Lb Dacica (undeva la 100-160 de cuvinte is de origine dacica, dar astia pot avea si alta sursa *), iar ca TOTI dacii sa invete latina in 100 de ani... si sa-si uite propria limba... putin probabil
Istoric :dupa anii 300 nu exista nici o dovada care sa ateste ca Dacii au trait la nord de Dunare, practic unele mentiuni sustin ca ramasitele dacice s-au impartit in 2 grupuri : 1 grup a fost primit la sud de Dunare in imp Roman, celalat grup au plecat impreuna cu gotii, fugind din calea hunilor.
+ Teoria ca statele romanesti se trag din daci a fost publicata oficial in 1800. WTF
Tot in anii 1800 a aparut o alta teorie Teoria Migrationalista

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

OK am inteles pana aici. Acum o sa revin cu o alta nelamurie care pleaca de la subiect, in 1859 cand sa realizat mica unire si in 1866 cand Alexandru Ioan Cuza a fost inlaturat, de ce mariile puteri au hotarat ca tara sa fie condusa de printi de origine germana adica straini si nu de romani in continuare, are cum va legatura cu loja masonica de la Iasi si Bucuresti s-au asa au decis marile puteri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoria Migrationalista sustine ca Statele Romanesti se trag din ramasite Tracice si Ilariene
OK: deci in antichitate Tracii si Ilarienii erau sub influenta greciilor In 146 BC Grecia este ocupata de Imp Roman ca urmare restul popoarelor balcanice cad sub influenta Romana.
Si raman asa cam pana in anii 700-800 cand slavii invadeaza masiv Pen. Balcanica (Bulgarii au fost mai repede in anii 600, apropo Bulgarii is asiatici la origine, dar ei au fost infranti si au cazut sub inluenta Imp Bizantin. Coincidenta sau nu anii 800+ apar mentiuni despre Vlachi in sudul Balcaniilor.
Se presupune ca Vlachii isi au radaciniile in vechile popoare Balcanice, care au fost latinizate timp de aproape 1000 de ani. Odata ce Bizantinii au pierdut controlul balcaniilor, aceste popoare se trezesc "inundate" de fel si fel de popoare slavice.
Deci ce am spus mai sus este confirmat de dovezi, dar despre procesul exact prin care Vlachii au ajuns la Nord De Dunare, nu exista mentiuni. In scumb exista mentiuni ca Vlachii si Slavii nu s-au prea inteles, Tinand cont ca principala ocupatia a Vlachilor era viata pastorala, urmand caile Transhumantei au migrat in cautarea de noi pasuni, intersectandu-se cu Bulgarii, devenind "aliati", exista mai multe mentiuni despre batalii purtate de vlachi si bulgari impreuna impotriva altor grupuri.
Teoria asta este sustinuta si de cronologia evenimentelor: in anii 1000 is mentionati la periferiile Dunarii, in 1100` In WALACHIA (practic regiunea a fost numita dupa vlachi), urmand calea muntiilor s-au stabilit in interiorul si exteriorul arcului carpatic, inclusiv in periferiile Carpatiilor in Ucraina, Polonia de azi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Asta nu se stie, dar sa nu uitam ca mai demult Europa era o mare familie, mai toti regii erau neamuri si poate s-a presupus ca e mai sigur ca un print de origine nobila sa conduca.
Sa nu uitam ca si rusii, in epoca medievala au fost condusi de regi de origine Scandinavica, ulterior nordicii s-au retras iar rusii au ajuns in pragul colapsului, asa ca rusii au mers la Regii nordici si au cerut ca nordicii sa vina si sa le conduca in continuare

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

OK am intels AA1CK3D si iti mutumesc pentru toate raspunsuriile pe care mi le-ai dat sa iti de-a dumnezeu sanatate si sa ai succes in tot ceea ce iti propui.

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tot iti place istoria, ia incearca ceva jocuri de strategie istorice, cum ar fi seriile Total War, cuprind o gramada de versiuni, de la perioadele Romei pana, epoca Medievala -pana la Napoleon
Este oficial cel mai realist jos de strategie, ultimele versiuni au nevoie de un PC performant, dar versiuniile mai vechi (ex prima din 2002-pe care am inceput-o destul de recent/si in ciuda faptului ca e vechi, e totusi e super) merg pe orice tip de calculator
In jocul ala gasesti informatii reale despre statele existente in perioadele respective, + e foarte realist deoarece totul conteaza: religia, economia, diplomatia iar la bataliile sunt foarte realiste. Scopul e sa cuceresti toata europa, dar dureaza MULT, zile si zile laughing.
Si fata de alte jocuri strategice sistemul de joc e total diferit, trebuie sa te uiti la tutorial

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

Jocurile din seria Total War am juact din 2012 pana in 2015-2016
Rome: Total War 2004
Rome: Total War Barbarian Invasion 2005
Rome: Total War: Alexander 2006
Medieval II: Total War 2006
Doar jocuriile astea am reusit sa le joc pentru ca am calculatorul slab dar am reusit sa le joc si da este exact cum ai spus tu sunt super reusite chiar am invatat cate ceva.

| Illuminati2016 a răspuns:

Nu stiu eu da stie bunicu(dumnezeu sa-l ierte)