| Andreitzu123 a întrebat:

Bună,dacă sunt executat silit și nu dețin nimic pe numele meu, am inteles că dacă datoria nu se poate recupera in termen de 3 ani se declară nulă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz de obligatie(datorie) civila aceasta nu se declara nula doar se prescrie executarea. Si termenul de 3 ani curge de la ultimul act de executare si, ca orice termen de prescriptie extinctiva, este susceptibil de intrerupere si suspendare, astfel ca perioada poate fi de 4-5 ani ori chiar mai mare.
In aceasta perioada se poate sa obtii bunuri executabile silita si sa poata fi facuta executarea.
La fel este si in caz de datorie fiscala (impozite, taxe, amenzi), doar ca termenul de prescriptie este de 5 ani.

| Andreitzu123 explică (pentru Ioandelasal):

Nu este o Datorie Civilă este un Credit Ifn

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreitzu123):

Si creditul este datorie civila, daca nu il platesti, asa ca se aplica aceleasi reguli indicate in primul raspuns.