| razvan66669 a întrebat:

Dacă am 14 ani și nu am buletinul la mine și un polițist îmi cere sa ma legitimez, ce se întâmplă?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca ai facut ceva ilegal sau nu.
In primul caz te poate lua la cea mai apropiata sectie, pentru stabilirea identitatii, in al doile te poate doar avertiza ca trebuie sa ai mereu asupra ta cartea de identitate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai mult decat spune Ioandelasal: poti fi amendat pentru neprezenatrea actului si chiar se poate considera refuz.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lol... e naspa sa fii corectat?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Usor Diarel ca explodezi de oftica. Loooool

| Mayhem666 a răspuns:

Nu ti se intampla nimic. Ii spui ca nu il ai la tine.

| CuriousStuff a răspuns:

Depinde cum vorbesti cu agentul in cauza. Daca il iei de sus, il intrebi ce vrea si faci pe smecherasul... E posibil sa te ia si la sectie, chiar o amenda. Daca ii explici frumos ca nu il ai la tine si ii spui cum te numesti si eventual CNP-ul daca il stii nu se intampla nimic.
De obicei nu te legitimeaza asa, din senin, ca asa vrea el. Asa ca poti sa stai linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic! In prezent pe cardurile de identitate nu scrie nicaieri ca trebuie sa il porti la tine. Daca vor date despre tine, te invita la politie cu buletinul, in alta zi.

Răspuns utilizator avertizat