| David765 a întrebat:

Bună! Dacă un autoturism cumpărat în leasing, ratele fiind pe o perioadă de 24 luni, iar după vreo 5 luni, cumpărătorul returnează respectiva masina firmei de leasing, va fi trecut în acel sistem al,, rău-platnicilor"? De exemplu: Cumpărătorul și-a plătit ratele, la timp, în toate cele 5 luni si pur si simplu nu mai vrea mașina și o returneaza firmei de leasing.
Respectivul cumpărator va figura în registrele Biroului de Credit?
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La Biroul de Credit sunt raportati doar cei rau-platnici, nu are nici o legatura cu faptul ca returnezi masina, atata timp cat ai platit la timp ratele pana la returnare.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca nu si-a platit toate ratele pana la ziua returnarii, poate figura in sistem ca "rau platnic".

| nevermatch a răspuns:

Bună, contează ce scrie în contractul de leasing. Cum leasing-ul nu e un împrumut si de fapt nu platesti o rata stricto sensu, nu ar trebui sa apari acolo, dar conditiile in care poți denunța contractul sunt sigură că nu sunt cele mai favorabile consumatorului.