| saresipiper a întrebat:

Buna, daca un cuplu se casatoreste, apoi le revin mostenirile parintilor dupa deces, devin acestea bunuri comune dobandite in timpul casniciei? Au parte de ele atat sotul cat si sotia in egala masura, indiferent de la cine vin bunurile?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunurile cumparate devin proprietatea cumparatorului la data contractului de vanzare-cumparare si bunurile imobile (terenuri si constructii) se inscriu in CF pe numele cumparatorului imediat dupa aceasta. Aceste bunuri nu mai intra in masa succesorala.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Moștenirea nu intră în cadrul bunurilor comune.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare la categoria Legislatie... si ti s-a raspuns.

| saresipiper explică (pentru CodrutElian1990):

Tu dc n-ai raspuns? Nu stii?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru saresipiper):

Stiu. dar de ce sa repet ce au zis altii. Am completat la cealalta categorie. Ori, popa nu predica de doua ori pentru o baba surda.

| NLS a răspuns (pentru saresipiper):

Probabil n-a raspuns pentru ca e greu sa completezi un fost jurist (Ioandelasal).

| saresipiper explică (pentru NLS):

Tot nu-s lamurit... daca sotia a avut contract vanzare-cumparare fictiv cu parintii ca sa ii ramana ei tot si a achitat fictiv parintilor suma aferenta, atunci sotul, in urma decesului parintilor ei...are cota parte din bunurile respective, din moment ce sotia abia acum isi trece bunurile pe numele ei, inainte fiind ale parintilor?

| mihai69 a răspuns (pentru saresipiper):

În cazul ăsta nu e moștenire, e achiziție și bunul cumpărat intră în masa celor comune.

| saresipiper explică (pentru mihai69):

Deci a ambilor soti..majoritatea zic ca nu..doar a sotiei..nu stiu ce sa mai zic

| Ioandelasal a răspuns (pentru saresipiper):

Bunurile cumparate devin proprietatea cumparatorului la data contractului de vanzare-cumparare si bunurile imobile (terenuri si constructii) se inscriu in CF pe numele cumparatorului imediat dupa aceasta. Aceste bunuri nu mai intra in masa succesorala.