Întrebare recomandată | Dumitru_George_1991 a întrebat:

Dacă vreau sa merg sa stau o luna la o ruda in America, la ce institutie trebuie sa se duca ruda respectiva si ce acte trebuie sa depuna? Care e procesul mai exact?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ruda respectiva trebuie sa-ti obtina VIZA de turist, cu scrisoarea de chemare la ei, mentionand ca vei sta la ei, pe toata perioada vizitei tale in America.
Viza se obtine dupa site-ul Guvernului American, cu o copie a pasaportului tau si Procura Notariala, de la parintii tai.

La tine pare sa fie ceva mai complicat, fiindca esti minor si trebuie Procura Notariala (facuta si semnata de ambii parinti), plus insotitor de bord pe tot parcursul calatoriei cu avionul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio treaba ruda. Tu te duci frumos la ambasada si iti iei viza si aia e.

| aumih16 a răspuns:

Pai nu merge asa! trebuie sa te duci la ambasada! iei viza! si aia este!