| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU nu cred ca e corect ceea ce se intampla :/
Tata a fost dat afara anul trecut din iunie de la locul de munca. Primeste somaj. Este greu de gasit un loc de munca pentru el fiindca e cu inima si nu poate lucra 3 schimburi. Este sudor si gasise un loc de munca dar mediul era destul de toxic, si a lucrat o singura zi si si-a dat demisia. Astazi cand sa isi ia somajul i s-a spus ca nu mai primeste somaj fiindca a primit de la locul de munca ca se angajase dar el a spus tot adevarul si scroafa aia de la somaj i-a spus ca nu o intereseaza si ca si daca 2 ore lucrezi undeva nu mai primeste somaj. E NEDREPT SI GROAZNIC CE SE INTAMPLA S-A INRAIT CRUNT LUMEA sad

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa este legea, tatal tau trebuia sa se intereseze inainte de a se angaja. Daca a fost angajat cu contract individual de munca a pierdut indemnizatia de somaj si apoi dandu-si demisia nu maim indeplineste conditia pentru somaj, respectiv aceea ca are dreptul la somaj doar daca si-a pierdut locul de munca la initiativa angajatorului si fara ca el sa aiba vreo vina.

| mgtow a răspuns:

Sa insiste in alta parte

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai na, asa e legea. Odata ce si-a dat demisia nu mai beneficiaza de somaj.

| sierra1 a răspuns:

" Bettybat: scroafa aia de la somaj i-a spus ca nu o intereseaza" - dacă era mă-ta tot așa-i spuneai?

respectă legea, tu faci asta?

| Bettybat a răspuns (pentru sierra1):

Ce proasta esti smr... Lumea ar fi un loc mai bun fara oamenii ca tine

| sierra1 a răspuns (pentru Bettybat):

"Bettybat a răspuns : Ce proasta esti smr..."

e clar că mă-ta era la șomaj și l-a trimis pe tac-tu la plimbare.

apropo, spune-i și lu tac-tu să mai sape că fii-sa e artistă

| Catrice a răspuns:

Si? E vina lui că a renunțat, macar și-a găsit de lucru.

| Bettybat a răspuns (pentru Catrice):

Tu habar nu ai ce mediu toxic era acolo, toata noaptea nu a putut sa doarma de la tuse si durere de plamani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa se declare cu handicap, altceva nu ai ce face

| Bettybat a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce handicap, ca e apt de munca :/ dmn...

| anonim_4396 explică (pentru Bettybat):

Cardiacii nu sunt apti. Citeste pe net care sunt bolile. O aritmie nu e inclusa dar boala coronariana, insuficienta etc sunt. Si daca e apt sa mearga la lucru sa caute ceva usor