| Deby a întrebat:

de ce acte am nevoie pentru a elibera buletinul in caz de pierdere si de unde fac rost de acestea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, pierderea cartii de identitate trebuie anuntata la SPCLEP de care apartii, in termen de maximum 15 zile si sa soliciti eliberarea unei noi CI.
Conform aceleiasi ordonante, art.15, alin.4, citez:
"ART.15.
(5) În cazul pierderii, furtului, distrugerii sau al deteriorãrii actelor de identitate, solicitanţii vor prezenta un alt document oficial, cu fotografie de datã recentã, pentru certificarea identitãţii. Pentru persoana care nu deţine astfel de documente ori în situaţia în care se constatã diferenţe între fizionomia solicitantului şi documentele prezentate sau informaţiile din R.N.E.P., se solicitã verificarea identitãţii de cãtre structura teritorialã a poliţiei."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi documentele necesare la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_pierdere.html

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Trebuie mai intai se mergi la politie sa dai declaratie cum ca ai pierdut buletinul. Garcea de acolo iti va spune cum se da declaratia si ce documente iti trebuie sa iti faci alt buletin.
Eu stiu ca pentru ati face un buletin trebuie sa ai certificatul de nastere iar parintii sa dea o declaratie tot la politie din care reiese ca esti luat in spatiu pentru a-ti fixa domiciliul.