| Burcix a întrebat:

De ce acte am nevoie pentru buletinul de 18 ani? Imi puteti spune concret? Si de unde pot sa fac rost de ele ..primarie, politie?

8 răspunsuri:
| silvershark a răspuns:

Gasesti aici actele necesare : http://www.somara.ro/index.php/actepersonale/ci

Bafta!

| RazvanRo22 a răspuns:

Acte necesare pentru eliberare carte de identitate
după împlinirea vârstei de 18 ani:

1. Cererea pentru eliberare carte de identitate:
2. Certificatul de naştere(copie xerox şi original)
3. Documentul cu care solicitantul face dovada adresei de domiciliu (copie xerox şi original)
4. Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 LEI) + taxa extrajudiciară de timbru ( 4 LEI)
5. Declaraţia unuia dintre părinţi ori a unei terţe persoane, din care să rezulte faptul că identitatea declarată în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborată cu imaginea preluată ori cu fotografia ataşată cererii, aparţine solicitantului.

| Alexu420 a răspuns (pentru RazvanRo22):

Am postat in acelasi timp laughing

| Marcoci_Claudiu_1994 a răspuns (pentru RazvanRo22):

Nu te supara dar stii de unde pot face rost de ultimele 3 lucruri?

| Alexu420 a răspuns:

Acte necesare pentru eliberare carte de identitate
după împlinirea vârstei de 18 ani:

1. Cererea pentru eliberare carte de identitate:
2. Certificatul de naştere(copie xerox şi original)
3. Documentul cu care solicitantul face dovada adresei de domiciliu (copie xerox şi original)
4. Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 LEI) + taxa extrajudiciară de timbru ( 4 LEI)
5. Declaraţia unuia dintre părinţi ori a unei terţe persoane, din care să rezulte faptul că identitatea declarată în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborată cu imaginea preluată ori cu fotografia ataşată cererii, aparţine solicitantului

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Nu mai tin minte exact, dar data te duci la politie, va fi afisata o lista cu documentele necesare si in felul asta vei sti exact ce iti trebuie si programul cand poti sa le depuihappyDin ce imi aduc aminte trebuiau, certificatul de nastere copie si oroginal, buletinui unuia dintre parinti si actul casei sau ceva ca sa faci dovada adresei de domiciliu si chitanta cu care dovedesti ca ai platit taxa de buletin si taxa de timbru. Sper sa te ajute raspunsul meu.

| Burcix explică:

Si documentul 5 in ce consta? Declaratia o poate face un parinte de acasa si eu sa merg cu ea gata facuta sau trebuie sa vina cu mine?

| allylex a răspuns:

1. Cererea pentru eliberare carte de identitate:
2. Certificatul de naştere(copie xerox şi original)
3. Documentul cu care solicitantul face dovada adresei de domiciliu (copie xerox şi original)
4. Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 LEI) + taxa extrajudiciară de timbru ( 4 LEI)
5. Declaraţia unuia dintre părinţi ori a unei terţe persoane, din care să rezulte faptul că identitatea declarată în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborată cu imaginea preluată ori cu fotografia ataşată cererii, aparţine solicitantului. Cererea pentru eliberarea actului se ia direct de la politie cand te duci pentru buletin.