| Adrianamb100 a întrebat:

De ex daca eu stau intr-o comuna la cca. 25 de km de oras, ma pot deplasa fara declaratie? Si daca nu, cum as putea ajunge la coafor? Pe declaratia noua nu gasesc optiunea asta.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti merge fara declaratie, fiindca iesi din localitatea de domiciliu.
Nu exista o asemenea optiune in declaratie, eventual ai putea bifa pct.11.

| Simpatic a răspuns:

Deplasarea intre localitati se face doar cu noul tip de declaratie pe propria raspundere > https://www.mai.gov.ro/......alerta.pdf
Si da nu prea ce ai sa completezi cand vrei sa mergi la coafor dintr-o localitate in alta, doar sa bifezi ceva mintind.
Parerea mea ca daca tot mergi sa ai noua declaratie la tine, cel putin in cazul in care esti oprita de un filtru al politiei si ai minciuna pregatita si bifata poti scapa, fara declaratia completata primesti amenda.

| sierra1 a răspuns:

Doar dacă minți că ai o altă nevoie (...nu-i frumos)