| georgel1231 a întrebat:

Daca stau intr-un oras si in jurul orasului sunt foarte multe sate si comune, pot sa ma duc in unul din ele fara a face o declaratie?(Dupa 15 Mai) Adica nu fac parte din aceeasi localitate? Gen sunt la 3-4 km de oras.
Si daca nu ce as putea scrie pe declaratie ca sa fie un motiv bun sa ma duc in unul din ele?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Georgică mamă, stai o leacă până iese normativul, in absența lui, vorbim discuții (inutil adică)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se pare că nu vom mai scrie declarații. Dar va trebui să demonstrezi cumva verbal la polițist că nu mergi să te plimbi, ci ai motiv serios penteru acea deplasare,
Cum se va face asta vo ști mai exact doar marți în 19 mai, cpăci acum orice vor avea voie să facă polițiștii legat de starea de alertă va fi votat întâi ca lege în parlament.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Am mai găsit aici o ultimă intervenție care îți răspunde exact la întrebare.
https://www.stiripesurse.ro/......64018.html

| georgel1231 explică (pentru sadrian46):

Declaratie tot trebuie dar doar daca iesi in afara localitatii.

| georgel1231 explică (pentru georgel1231):

Si satele astea din afara orasului la 2-3 km departare se pun ca in afara localitatii?

| JicaContra a răspuns:

Sigur ca da, doar sa ai destui bani de amenzi
si nu te lua dupa stiri, le schimba astia instantaneu
bazeaza-te pe telverde coronavirus:
https://cetrebuiesafac.ro/cum-ne-protejam/plan-actiune-acasa#telverde
cand ai nevoie sa iesi, dai un telefon si intrebi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Modelele noi de declarație probabil ne vor fi puse la dispoziție zilele acestea.

| Pisicatttrgbg a răspuns:

Eu stau într-o comuna destul de apropiata de oraș și am nevoie de declarație de ce am părăsit localitatea. Evident, pentru cumpărături. În sate și comune nu prea vezi polițiști dar nu înseamnă că nu poți avea ghinionul să nimerești. Poți scrie pe declarație ca ai ieșit sa te plimbi cu bicicleta sau doar le spui ca acolo locuiești, ca ai venit din oraș de la cumpărături

| georgel1231 explică (pentru Pisicatttrgbg):

Nu ma refer acum, ma refer dupa 15 mai