| Diana1234Maria567P1 a întrebat:

Bună!
Deci astăzi un prieten a înjurat un polițist prin mesaje și polițistul a spus ca vine la el, poate localiza unde sta?
Nu i-a zis cine știe ce doar la înjurat puțin, eu știu ca trebuie ceva serios sa te caute.
Oare polițistul a spus doar asa?
Zicea ca va discuta de luni cu el.

Răspuns Câştigător
| RoyalSovereign a răspuns:

Bună,

Îți dai seama că nu contează cantitatea/ greutatea cuvintelor, cât timp mesajul lui către polițist a fost evident. De asemenea, dovezile din conversații private/ domeniu public cibernetic sunt luate în considerare când ne raportăm la hărțuire.

Exemplu de hărțuire cibernetică sancționată drastic, în care —da — au venit polițiștii la reședința inculpatului: https://alba24.ro/......92667.html

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să înjuri pe cineva chiat prin mesaje este un lucru serios. Să te găsească este mai greu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca vrea, poate.

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru CodrutElian1990):

Cum m-ar putea găsi?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Diana1234Maria567P1):

Localizarea telefonului.

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru CodrutElian1990):

Ca sa îmi localizeze telefon poate dura și am înțeles ca doar în caz penal poate face asta

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Diana1234Maria567P1):

Nu cred ca dureaza localizarea telefonului, iar injuriile aduse unui politist constituie fapta penala de ultraj. Unii au fost chiar retinuti pentru ultraj.

| DaniTDCI a răspuns:

Da, bineinteles ca il poate localiza si sanctiona ca atare.
Injurii/insulte/amenintari la adresa unui organ competent atrage sanctiune drastica, politistul se poate auto-sesiza si sa inceapa o cercetare penala pentru asa ceva.