| Darkshadoww a întrebat:

Buna dimineata, am o problema cu o persoana foarte rea care se hraneste cu a face rau si a barfi, inventeaza lucruri neadevarate despre mine, baga intrigi in familie ca eu si sotul meu sa ne certsm cu restul familiei etc.Cum as putea sa o fac sa plateasca se poste actiona in instanta pentru chestia asta?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai probe poti s-o dai in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 72. Dreptul la demnitate
(1) Orice persoană are dreptul la respectarea demnităţii sale.
  (2) Este interzisă orice atingere adusă onoarei şi reputaţiei unei persoane, fără consimţământul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75."

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la Politie si fa plangere impotriva acestei persoane.
Dar inainte de asta, mergi impreuna cu sotul la acasta persoana si pune-ti-i in vedere sa inchida gura, ca altfel o actionati legal pentru defaimare.
Ideea este ca nici tu si nici barbatul tau sa nu mai ascultati la prostiile si barfa acestei persoane rauvoitoare, ca sunteti singurii vinovati ca stati de vorba cu ea/el si va faceti rau singuri.
Daca l-ati evita cu orice pret si v-ati folosii un pic capusorul, nu v-ati certa din prostiile altora, ca va distrugeti familia, casa, viitorul si-i pacat.

| Darkshadoww explică (pentru Violleta2022):

Noi o evitam am avut mai demult niste conflicte marunte cu ea isr acum nu vorbim deloc insa ea cu prima ocazie fave rau

| Violleta2022 a răspuns (pentru Darkshadoww):

Mergeti special la usa ei si vorbiti amandoi cu ea, spuandnu-i clar ca : de veti auzi de azi inainte barfa de la ea, o veti actionat legal, pentru defaimare, la Politie si veti cere si daune materiale, odata ce aveti martori.

| Darkshadoww explică (pentru Violleta2022):

Multumesc petru raspunsuri ❤

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Si ce o sa zica politia? "Voi puneti botu la ce zice ala? Avem chestii mai importante de facut noi politia".

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu tii cu ursul? laughing
Politia inregistreaza plangerea si ii poate da o avertizare scrisa.
Daca povestea se repeta, se face o noua plangere si poti dupa aceea sa o dai in judecata, pentru defaimarea ca ai deja inregsitrate la politei 2 plangeri, si dovada ca politai a avretizat persoana respectiva, dar cum a repetat greseala, inseaman ca nu vrae sa respecte legea.
De obicei se potolesc cand le vien Politai la usa sa le spuna ca s-a facut plangere impotriva lor.
Rar dai peste prosti care repeta barfa, risacnd sa ajunga prin Tibunal si sa plateasca zeci sau sute de mii de euro despagubiri sau sa faca puscarie daca nu au, pentru defaimare.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai dreptate, dar trebuie sa aiba inregistrat, dovezi. Tu ai impresia ca merge instanta asa pe vorbe doar.
Pai in instanta nu se ia in considerare nici detectorul de minciuni, damite niste vorbe fara acoperire. Daca filmeza, da.
Nici nu stiu daca probele audio sunt acceptate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Se ia in considerare.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai a zis ca e major ala, mi se pare ca minorii nu au voie sa aiba cont, sau au?

| sierra1 a răspuns:

"as putea sa o fac sa plateasca ...in instanta pentru chestia asta?"

Dacă ai dovezi solide că afirmațiile sunt calomnii/minicuni, atunci da

| Darkshadoww explică (pentru sierra1):

Da, martori

| sierra1 a răspuns (pentru Darkshadoww):

Dovezi solide inseamnă altceva

| Mosotti a răspuns:

Ignora aceasta persoana, ce treaba ai tu? Lasa-l sa vb unde vrea.
Cum sa bage intrigi? Trebe sa luati in serios? Discuta cu familia si spune ce si cum, ca sa stie, sa nu se ia dupa ala.

In instanta nu stiu daca se rezolva, ca asta nu prea e in codul penal cred.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca oamenii de langa tine ar tine cu adevarat la tine, te-ar crede pe tine, nu ceva inventat de persoana x. Eu zic ca problema e alta, nu faptul ca cineva inventeaza lucruri, ci faptul ca persoanele din jurul tau o cred pe ea si nu pe tine.

| kGeorge a răspuns (pentru Aasdfghj):

Nu are asta nicio treabă, oamenii au tendința de a crede mereu pe oricine face o afirmație PRIMUL, si e foarte greu să dovedești tu dupa că nu este adevărat.
Dacă nu ți s-a întâmplat niciodată nu vorbi, că vei fi mai mereu pe lângă.

| Brizbriz a răspuns:

Te muti
daca erai pe linia frontului ii bagai un glont in cap si dadeai vina pe inamic, chestii din astea s-au intamplat PE BUNE, si chiar mai multi au participat la "actiune"... am vazut o descriere, respectivul spunea ca nu i-a venit sa creada cata liniste a fost dupa ce au scapat de JIGODIA CARE II UMPLEA DE VENIN

intr-o lume "normala" nu ai ce sa ii faci, faza cu instanta e doar un vis ud, in afara ca nu poti sa dovedesti nimic (martorii sunt apa de ploaie, pentru ca de ex. ea se duce si plateste 20 de martori care urla la unison ca TU ai comis-o, nu ea) chiar instanta s-ar putea sa nu aiba chef de un caz atat de VAG

acum, poate ce am scris mai sus nu crezi, dar hai sa iti dau vestea cu adevarat proasta la care nu te-ai gandit: sa zicem ca, castigi, CE o sa ii faca instanta?!? o sa o puna sa plateasca cheltuielile tale de judecata, daune morale, si ordin de restrictie
moment in care, chiar crezi ca asta o va opri?!?
eu personal NU cred, mai ales de ordin de restrictie nu are nevoie atat timp cat nu trebuie sa isi verse veninul direct pe tine, ci indirect, la persoanele la care ti

deci, ori iti risti libertatea si o bati pana nu se mai scoala de jos, si atunci, poate isi invata lectia, poate nu
ori te muti... si inchei orice legatura cu ea si cu persoanele pe care le aveti in comun, inclusiv familie, cu mesajul:
"deja aveti sarpele la san, pastrati-o, eu m-am saturat de atata venin"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa pleci departe de ea si sa nu mai ai nici o legatura cu ea. Fiecare alege pentru el ce sa creada si cu cine sa-si piarda vremea. Stiu ca nu este ce vrei sa auzi, dar daca familia ta alege sa ia parte la asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când este vorba de a ataca în mod deliberat onoarea sau bunul nume al cuiva, cu scopul de a-l face public, atunci acea persoană este vinovată de defăimare. Asalt deliberat înseamnă că numele cuiva este pus în mod deliberat într-o lumină proastă. Defăimarea poate avea loc atât verbal, cât și în scris. Când are loc în scris, este calificat drept notă defăimătoare. Motivele unei defăimări sunt adesea răzbunarea sau frustrarea.
Calomnia și defăimarea sunt ilegale în România, dă-o în judecată poate să primească amendă pentru ce face