| mihai7777mihai a întrebat:

Bună dimineața.
Sunt în așteptarea unei decizii finale, privind o hotărâre judecătorească de 2 ani cu închisoare.
In cât timp va trebui să mă predau și unde, dacă va rămâne așa, condamnarea?
Vă mulțumesc

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ramanerea definitiva a hotararii de condamnare te poti preda la politia din localitatea ta de domiciliu.

| mihai7777mihai explică (pentru Ioandelasal):

Sentința va fi redactată pe 20 această lună... Nu cunosc decizia în acest moment, doar decizia primei instante. Însă, predarea, va fi într-un termen de câteva ore, sau am un teren rezonabil de un maxim de, ex 72 de ore?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihai7777mihai):

Te predai cand vrei dupa aflarea deciziei, bineinteles daca se pastreaza contamnarea la inchisoare si pana nu vin sa te ia.
Cu cat te predai mai repede, cu atat vei iesi mai repede din inchisoare.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand vine decizia finala vei afla toata informatia din acea Decizie, unde, cand si la ce ora trebuie sa te prezinti la poarta inchisorii din oraxul x sau Y.

Nu inteleg ce vrei sa intrebi prin "... daca va ramane asa condamnarea?"

Unde-i lege nu-i tocmeala si daca legea a decis sa faci 2 ani puscarie, atunci nu se poate schimba nimic.

| mihai7777mihai explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca eram condamnat 2 ani, în primă instanță, la apel se poate micșora sau rămâne asa, hotărârea inițială de la instanta inferioara...

| anonim3248 a răspuns:

Ori mergi la secția de poliție de care aparții ori aștepți acasă 2 polițiști care vin să te ia.

| mihai7777mihai explică (pentru anonim3248):

Vă salut... Sincer, cu stima și respect... Imi răspundeți în cunoștință de cauză, sau din auzite? Mulțumesc!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Indiferent de sentința finală, în momentul în care ați aflat decizia sunați la poliție și stabiliți cu dânșii toate detaliile predării. Ținând cont de numărul mic de ani de efectuat, predarea imediată va contribui la o detenție ușoară în regim deschis, plus "o notă în plus" la dosarul pentru eliberarea condiționată.
Dar, poate aveți norocul unei sentințe mai mici, cu suspendare.
Dar, repet, indiferent de situație, imediat ce aflați sentința sunați la poliție.

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Poate asa intelegi ca nu e bine sa ameninti si sa lovesti cu, cutitul. Stai acasa ca vin aia sa te ia.