| CuteMinnie a întrebat:

Bună dimineața/ziua/seara(depinde când citiți), aș vrea să știu ce spune codul civil despre desemnarea a unui tutore legal de către un minor care are 10 ani sau peste ce nu dorește să stea cu niciunul din părinții săi.Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Instanta de judecata nu va numi un tutore doar pentru ca minorul nu vrea sa stea cu parintii, ci doar in anumite situatii de exceptie, conform Codului civil, citez:
"ART. 110.Cazurile de instituire
  Tutela minorului se instituie atunci când ambii părinţi sunt, după caz, decedaţi, necunoscuţi, decăzuţi din exerciţiul drepturilor părinteşti sau li s-a aplicat pedeapsa penală a interzicerii drepturilor părinteşti, puşi sub interdicţie judecătorească, dispăruţi ori declaraţi judecătoreşte morţi, precum şi în cazul în care, la încetarea adopţiei, instanţa hotărăşte că este în interesul minorului instituirea unei tutele."