| anonim_4396 a întrebat:

În cartierul meu de când mă ştiu a fost un haos, dar acum parcă s-a întrecut orice limită.
Adevărul este că stau şi eu prost cu nervii dar şi vecinii mei exagerează. Toţi au câini, pisici, copii ce se gudura şi lătra, miaună, zbiară, plâng, bat, zornăie. Cât e ziua şi seara de lungă şi deja m-au adus în pragul colapsului.
Nu ştiu dacă vouă vi se pare normal, corect şi de bun simţ ca nişte oameni în toată firea să îşi scoata de la 8, 9 dimineaţa până la 10, 11 seara copiii, câinii, pisicile ce cum am spus mai sus se manifestă ca şi în junglă.În spatele blocului la mine, unde de altfel am şi geamul din câte ştiam sunt doar 3 copii mici până în 2, maxim 3 ani. Dar printr-o întâmplare mai vin şi alţi cunoscuţi ai părinţilor cu copiii lor cu tot aici şi de la părinţii ce striga după ei, la zornăitul roţilor de biciclete de plastic toate le auzi.Ca să fie colac peste pupăză, de când te trezeşti urlă câinele lui vecina (că ea e plecată în concediu) şi îi porneşte şi pe alţii de la cei din casele oamenilor la cei maidanezi şi asta ţine până seara.Ca să fie totul şi mai perfect, o familie de rromi ce stau aici (relativ paşnici şi fără copii) şi-au adus neamurile cu încă vreo 3, 4 copii după ei care strigă şi gânguresc, iar fetiţa de 2 ani face toţi banii şi îmi pare rău că nu am înregistrat cum se dă de pământ şi vrea la mama ei, de la mama ei la tata, de la el vrea să stea jos, după vrea să stea în picioare şi toate astea le vrea şi spune ţipând.
Şi acum vă întreb:
În afară de vorbă bună că nu ţine, ce măsuri aş putea să iau să am linişte?
Care este programul de linişte legal?
Copiii ar trebui să stea atâtea ore afară doar pentru ca părinţii se plictisesc în casă şi să îi îndoape pe fugă cu fast food?
Au dreptul să se joace în faţa blocului în ritmul ăsta şi chiar să le amenajeze ei un loc cu nisip şi alte tâmpenii în loc să îi ducă în parc?

27 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

S-ar putea sa ai un debut de sindrom nevrotic.
Daca esti tot asa, incearca sa faci cateva teste la un cabinet, te pot ajuta mult.
E pacat sa te consumi asa, se poate agrava, si atunci efectele sunt si mai nasoale, si va dura si mai mult sa rezolvi.

| AC4S4 a răspuns:

Orele de liniste sunt:

Nu te prea ajuta, din cate am inteles noaptea nu sunt pe afara copiii, iar o ora dupa-amiaza nu este mare lucru.

Nu ai alte modalitati. Politia nu poti sa o chemi pentru ca legile nu sunt incalcate. Tot ce poti sa faci e sa inchizi geamurile... sau sa discuti cu ei. Dar sunt mai multi factori (daca erau doar copiii puteai discuta cu parintii eventual la amiaza sa faca liniste, fiind vorba si de caini si de familia de rromi... complicat).

Răspuns utilizator avertizat
| Yurisa a răspuns:

Asa e cand traiesti intr-o comunitate, si mai ales la bloc.

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Mai mai, dar de unde ai iesit tu asa desteapta oare? Care "asa e cand traiesti intr-o comunitate"? Tu stii ce e aia o comunitate prin definitie si ce presupune? Unde exact se specifica nesimtirea si tot alaiul de trasaturi comportamentale care merg in paralel cu ea? Se pare ca tu nu prea ai vazut comunitati normale cu oameni normali la viata ta, inclusiv "la bloc". Sa stii ca mai exista si tari civilizate, iti spun eu, e probat, ca de aia si ziceam ca alta solutie nu prea e si am mai dat si exemple de la noi din tara direct, ca sa nu ti se impleticeasca conexiunile neuronale in capusorul ala al tau destept. Da, comunitatile alea unde n-ai tu bani sa-ti permiti sa locuiesti ca roman de rand, desteapto... Te mai trezesti sa dai si "nefolositor", cand tu de fapt esti atat de inapta incat nici nu stii ce scoti pe gura. De unde sa stii de fapt, faci parte din clasa spalati pe creier. Vezi spala-te putin pe cap cu niste otet, sa-ti mai creasca parul in cap sa te protejeze de soare si sa nu cumva sa mucegaiasca si continutul la interior. Asta daca nu cumva a dat deja in floare de mult. "Nefolositor" o fi pentru tine care probabil esti prea incuiata si nu ai posibilitati sa gandesti mai departe de doi metri mai in fata. "Nefolositor" e sa fii prost si sa dai exemple de "normalitate". Nu desteapto, nu inepto, asta nu e normalitate, asta e normalitate poate pentru tine, care atat ai vazut la viata ta si mai mult nici nu ar avea de unde sa te duca capul. E treaba ta daca asta ti se pare normal si tu esti obisnuita ca la cocina cu porci. Altii stiu si vor la mai bine, spre deosebire de destepte comode ca tine. data viitoare poate si gandesti inainte sa mai dai un reply. Mai ales cand mai alegi sa dai si vot sa evaluezi un raspuns. Singurul lucru pe care ar trebui sa il evaluezi tu ar fi cat de mult timp stai pe telefon si cata cultura generala nu ai. Hai somn usor, dormi tare in continuare, ca dormi bine.

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, am citit randurile pe care le-ai scris cu toate ca mi-am permis sa imi jignesc intelectul. Problema cu vecinii si oamenii galagiosi au fost de cand lumea si pamantul. Crezi ca mie imi convine sa imi latre cainii in ureche la 6 dimineata si sa aud tiganii cum se bat peste drum? Nu. Politia nu are ce sa faca, asa ca ori ma adaptez pentru ca omul a fost inzestrat si cu asa ceva, ori ma mut sau imi iau dopuri de urechi.
Probabil am mai multa cultura generala decat tine, dar nu ai de unde sa stii pentru ca tu imi asumi calitatile pe baza unui simplu raspuns. Am evaluat foarte corect, nu oferi solutii problemei, dar ai reusit sa mananci rahat in multe randuri despre "vai doamne ce conditii sunt in tara asta". Am fost in multe tari pe care tu probabil le-ai vazut din fata televizorului la Antena 3 sau ceva (Sau poate te pregatesti sa te duci in vacanta in Grecia cu doamna Firea?). Si da, exista aceasta problema, chiar si la orasele mici de pe litoral care se presupune casunt linistite. Si uite ca tot iti place sa incepi polemici o sa iti evaluez si raspunsul asta ca atarewinking Faci spam mult si degeaba. As avea mai multe de zis pe tema asta, dar din respect pentru conunitate, editori si fata care a scris comentariul, voi incheia aici discutia.

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

La televizor nu mă mai uit de vreo 20 de ani "culturisto generală" că nu am ce vedea decât prostie acolo, nu, nu îmi spăl creierul cu așa ceva. App. cultura generală nu-ți vine de acolo. Cât despre câte țări am vizitat eu, măcar le-am vizitat pe banii mei, nu pe banii lu' mămica și tăticu'. Cred că vrei să muști de unde nu e rostul și mai mult decât poți înghiți. Ironia faptului cum asum eu câta cultură generală ai tu în baza unui singur răspuns... Răspuns în care soluția, ironic din nou, era aceeași ca a mea cu alte cuvinte, adică în țară la noi soluție nu este, decât, eventual să ai bani, sau să pleci. Deci am ajuns la același rezultat, același răspuns din nou. Dar tu ești mai deșteaptă când spui, "nu, nu este soluție, adaptează-te, bagă-ți dopuri în urechi". Păi deja ăsta e al doilea răspuns prostesc din partea ta și nu știu câta cultură generală implică, dar prostie și ipocrizie îți spun că în cantitate industrială. Așa că fă-o pe proasta arogantă în continuare că de altfel ți se potrivește. Dormi ușor fetiță, nu te trezi. Bun măcar că ai încheiat discuția, drept să spun, m-ar durea capul să mai citesc încă o adunătură de prostii aranjate aparent într-o ordine în care să pară a răspuns.

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici se discuta despre altceva nu despre yurisa! La urma urmei ea are perfecta dreptate, daca ai in bloc vreo 3-4 ca tine care explodeaza din nimic s-a cam dus cu linistea.

| Mircea08 a răspuns (pentru Yurisa):

E bine ca ai respect pentru comunitate si editori, ar mai trebui si putin respect pentru oameni in general. Dupa poza de la profil eu am inteles totul, dar am riscat totusi un sfat

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Mai da' destept mai esti tu domnu' Mirciulica... Asa-i ca explodeaza prostii din nimic? hai sa ignoram prostia dara, ca-i "oof-topic", da? Da' nu mai bine iti urmai tu sfatul si pastrai linistea? Vad ca faci spam unde nu e rostul. Poate mai departe reusesti. hai, macar de-aici incolo, da? Pastram linistea si un aer de civilizatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce masuri ai putea sa iei? Sa pleci din tara asta indobitocita care s-a intors cu c**ul in sus... Alta solutie eu nu stiu. Decat sa ai bani sa te c**i pe tine si sa-ti iei vreo vila prin zonele rezidentiale si nu prea cred sa fie situatia de asa natura la tine, asa-i? Ori te astepti la solutii legale sau bun simt si intelegere prin Romania? O tara trei sferturi vanduta si inchiriata, unde au mai ramas doar cocalarii cu burta si borseta, bisnitarii, batranii jumate morti de nu mai sunt in stare de nimic si aia in mizerie care n-au putere sa-si taraie besinile prin viata si o dau in depresii si alte boli psihice? Ce vorbesti tu... vorbesti de "drepturi" si "Normalitate"? Ma faci sa rad laughing

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am luat o chirie in centrul orasului doar ca momentan nu am cum sa stau acolo.Ma gandesc la creierii mei cat mai stau aici si la faptul ca sunt contra violentei si nu vreau sa dau cu un pui de caraietoare de perete.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Pai, exact ce ti-am spus... nu-i frumos, dar in tara asta, fara bani nu ai solutie, sa gasesti o zona civilizata si linistita la noi in tara, ca or mai fi pe ici pe colo, e pasare rara...

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am inchiriat un ap in centru orasului unde in afara ca nah e putin trafic nu isi permite nici cainele sa latre.Si ce sa vezi...
Merg acolo pentru cateva zile si pe la 11 noapte se aud niste impuscaturi ca si de petarda, s-a certat cineva si gata.Zic aici nu are cum sa fie mai mult de atata.
La 12 si ceva noaptea dormeam cu prietenul meu si auzim sirene si vedem girofare.Am zis ca e salvarea ca poate ii e cuiva rau si mergem la geam.Nu am stiut cum sa ma bag in casa cand am vazut 3 dube de mascati si mascatii ce isi luau pe ei vestele si am zis asta da.
Nu au facut nimic, au plecat in 5 minute in conditiile in care acele 3 inpuscaturi au fost focuri de arma si nici acum nu stiu de unde si de ce si nimeni nu vorbeste.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Stai cuminte că așa e in multe locuri, nu numai la Românica... Ba aș spune că la noi e liniște în ce privește aspectul ăsta, mai rar pe la noi față de alte țări. Și cel mai probabil nu ai să mai auzi în același loc a doua oară. Așa că poți să stai liniștită.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo de copii enervanti.

Am fost acum cateva zile la politie si mai erau acolo doua persoane cu un borac tinut de una dintre ele in ceva ce semana cu un marsupiu.

La un moment dat, una dintre acele persoane s-a gandit ca e o idee buna sa se strambe spre ala mic si sa il gadile.

Rezultatul a fost absolut sinistru, aratarea aia mica si bulbucata a inceput sa se zbata, sa isi descopere gingiile fara dinti si sa scoata niste sunete de parca s-ar fi inecat cu o parte din balele care nu i se scursesera din gura.

Cu asta as vrea sa propun interzicerea stimularii spre voiosie a copiilor mici in public. Daca parintilor li se pare frumos, sa o faca la ei in casa, eu nu vreau sa mai fiu nevoit sa vad sau sa aud asa ceva.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am o problema cu copii mici.Dar cand sunt needucati si parintii de asemenea ma scot din sarite.
Si eu voi avea copii la randul meu,dar nu o sa ii pun sau las sa strige, sa zbiere, sa zdrongane zi noapte in capul unor oameni.
Ii scoti afara o ora, doua, 3. Ii duci in parc sa se zbenguie, ii plimbi si ii duci in casa, nu inteleg de ce trebuie sa ii ti de la 8, 9 dimineata afara pana la 10, 11 nopatea (in fata blocului) unde deja incep sa devina isterici din cauza oboseli.

| Ara997 a răspuns:

Naty, muta te la tara undeva. si fa naveta. orasul e o mahala curata oriunde te-ai muta. cauta un satuc ceva mai izolat.

| Doja a răspuns:

Culca-te cat mai devreme, in jur de ora 10-11 daca poti si foloseste cu incredere dopuri de urechi. Sunt ieftine si fac minuni. Dupa niste timp vei vedea ca nu mai conteaza ce fac cei din jur decat daca darama blocul cu tine.

| Lucian4 a răspuns:

Chiar ma voiam sa-ti zic ca sunt tigani cu copii pe langa tine! vorbesti la primarie. Timpul de liniste e intre 22-8 noaptea si 13-17 dupa amiaza. cel mai bine de multi in cartier, poate e rau famat

| Freya1 a răspuns (pentru Lucian4):

Nu e rau famat, aici am crescut da nu a fost niciodata in halul asta.Problema e ca nu doar ai tiganilor fac, ci si cei ai romanilor cu tot cu parinti.

| Lucian4 a răspuns (pentru Freya1):

Aha, e perioada de vacanta. in luna august vin strainii in tara cu copii lor. oricum a innebunit lumea

| Mircea08 a răspuns (pentru Freya1):

Lumea este desteapta, din ce in ce mai desteapta, si fiecare destept si-a facut propriul model de viata, evident, cel mai bun, si nu se mai informeaza despre cum traia lumea mai demult deoarece aia sunt depasiti, niste prosti care desi se intelegeau bine in famile nu aveau habar ce inseamna sa umbli in tari straine, desi mancau sanatos nu stiau cum sa faca pate de post, desi se intelegeau bine intre ei, habar nu aveau care este definitia comunitatii, ba inca mai erau si spalati pe creier de o religie care ii invata sa traiasca normal, deoarece prostii spuneau ca e anormal sa ucizi, sa furi, sa minti, sa iti bati joc de altii, sa barfesti etc.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Programul de liniște este între 22:00 și 08:00 și la prânz între 13:00 și 15:00. Într-o seară când fac gălăgie după ora 22 poți chema poliția și le va da un avertisment cel mai probabil.

| Anabela777 a răspuns:

Muzica si căștile mereu raman ultima salvare.

| Freya1 a răspuns (pentru Anabela777):

Da, fac asta cel mai des.
Cred ca am invatat deja o mare majoritate de piese pe dinafara plus ca mi-am schimbat stilul de vreo 3, 4 ori.

| DragneaImparatulSclaviilorRomani a răspuns:

Cartierul meu arata ca un c.ur jegos de tigan cu hiv, nu am asfalt in jumate din el, nici gaze, sunt in constanta frica ca un tigan ma taie sau imi fura banii, acum 2 zile era sa fiu mancat de caini si uneori vecinii mei decid sa faca si sex pe strada