| Belw a întrebat:

Buna, doresc sa imi fac o firma de constructii dar as dori sa ii pun numele: Supermario. Tinand cont ca exista un joc cu Super Mario sau cum ii zice. Oare pentru folosirea numelui Supermario pentru firma mea nu o sa incalc drepturile de autor? Am nevoie de ceva permisie? big grin Va multumesc mult!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred! Oricum OSIM-ul iti va spune daca poti sa-l folosesti sau nu. Cat despre "permisie" aia se da in armata si la puscarie. Pentru cazurile astea se foloseste cuvantul "permisiune" sau accept, ingaduinta, autorizatie, voie, aprobare.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să ai pregătite și alte variante în caz că acesta îți va fi respins.
Denumirea firmei trebuie să conțină obligatoriu minim 3 nume; așa este legea. Îi mai adaugi "Bros" la final. happy
Succes!

| Werrich a răspuns:

In România există spălătoria auto BATMAN Car Wash, NU cred că le-a scris celor de la DC Comics sa le ceara acordul.
https://www.facebook.com/BatmanCarWash/