Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

doresc sa ma mut cu chirie intr-o garsoniera din Bucuresti si vreau sa stiu cam de ce ar trebui sa tin cont.La o alta intrebare mi s-a specificat de urmatoarele:

-Contract la ANAF;
-Inregistrarea contractului;
-Contract pe bunurile din casa;
-Garantia la garsoniera pe cateva luni.

Imi puteti explica va rog? Si daca ar mai fi ceva de care sa iau seama.Multumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti s-a raspuns destul de gresit.
Tu trebuie sa inchei contractul de inchiriere cu proprietarul si sa faceti un proces-verbal cu starea garsonierei si bunurile din garsoniera (mobila, aparate, etc), daca este cazul, sa te inregistrezi la asociatia de proprietari si sa-ti faci viza de flotant.
In rest este treaba proprietarului sa inregistreze contractul la compartimentul de impozite si taxe de la primaria sectorului.
Cat priveste o eventuala garantie aceasta se stabileste prin contract.