| Proton a întrebat:

Buna, am contract de inchirere, chirias fiind, pe un an, stau doar de o luna si cateva zile in chirie dar as vrea sa plec de aici din anumite motive. Daca eu si proprietarul cadem de comun acord sa reziliem contractul, imi pot primi garantia inapoi? Si daca nu e de acord proprietarul cu incheierea contractului, dar el nu a declarat oricum la ANAF, credeti ca putem cadea de acord din motive legale sa reziliem contractul? Daca nu mi-ar da garantia inapoi n-as putea sa ma mut in alta parte si cred ca i-as spune ca il parasc la anaf.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta discuti cu el, nu cu noi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca cazi de comun acord cu proprietarul atunci discutați și aspectul garantiei.

| sierra1 a răspuns:

De ce ne intrebi pe noi când răspunsul e la el, la proprietar. Intreabă-l deci!

| lpavel a răspuns:

Legal nu poti face nimic ca ai cazut de acord cu acel contract si ai semnat!
Daca cazi de acord cu el sa-ti dea banii inapoi asta e altceva dar nu il poti ameninta ca iese mai urat.
Daca zici ca il denunti la anaf merge repede si te declara la primarie si scapa, pentru ca tu pana il denunti si se iau masuri la ANAF pana atunci el va fi in regula si tot tu cazi de prost...

| Ionutantohi31 a răspuns:

Garanția se înapoiază la sfârșitul contractului de închiriere sau de comun-acord ambele părți daca proprietarul prin contract este specificată treaba asta atunci cu siguranță banii ți se vor returna daca nu atunci cu părere de rău îi vei pierde

| Em4 a răspuns:

Buna,
In contract,de obicei, exista o clauza ce spune ca daca tu vrei sa te muti inainte de data stabilita, nu vei mai primi garantia. Daca o sa cadeti de acord, nu iti va da oricum garantia acum invocand facturi (sau daca e putin mai ciufut si eventuale "pagube"). Eu te sfatuiesc sa verifici bine contractul intai, apoi sa vezi daca este inregistrat la Anaf. In nestiinta de cauza exacta nu iti putem da sfaturi exacte. Dar poate totusi e intelegator si fiind vorba de o luna doar, iti va aproxima costuri si iti va da restul de bani. Succes!