| mfsfdfg a întrebat:

Ieri am predat cheia de la garsoniera unde am locuit ca si elev timp de 10 luni. Am oferit la inceputul contractului o garantie.
In garsoniera peretii sunt cu pete cum am omorat tantarii + alte stricaciuni.
Aici cum se procedeaza cu garantia? In contract scrie ca trebuie sa acopere daunele. Este normal ca EU sa dau cu lavabila si sa inlocuiesc tot ce am "stricat" cu NOU din magazin daca pe contract nu specifica asta?
Daca puteti sa-mi oferiti ce spune legea despre asta.
Sanatate!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, citez:
"  ART.1.802.Reparaţiile locative
  În lipsă de stipulaţie contrară, reparaţiile de întreţinere curentă sunt în sarcina locatarului."
"ART.1.822.Răspunderea locatarului pentru bunul închiriat
  (1) Locatarul răspunde pentru degradarea bunului închiriat în timpul folosinţei sale, inclusiv cea cauzată de incendiu, dacă nu dovedeşte că a survenit fortuit.
  (2) El răspunde inclusiv pentru degradarea cauzată de membrii familiei sale, de sublocatarul său, ca şi de fapta altor persoane cărora le-a îngăduit în orice mod folosirea, deţinerea sau accesul la bun."
Fata de aceste prevederi esti obligat sa faci reparatiile necesare si, daca predai garsonierea in starea in care ai primit-o, garantia iti va fi restituita.
Daca nu faci reparatiile le va face proprietarul si, daca garantia nu le acopera, va mai trebui sa platesti in plus.

| mfsfdfg explică (pentru Ioandelasal):

Daca eu nu repar daunele si ii las garantia + bani in plus daca este necesar. Proprietarul poate sa imi faca ceva? Ma poate obliga sa repar daunele?

| mfsfdfg explică (pentru mfsfdfg):

Contractul este semnat doar de mine si de proprietar, fara a avea viza ANAF. Are vreo valoare juridica?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mfsfdfg):

Daca acoperi valoarea reparatiilor nu are ce sa-ti faca.

| mfsfdfg explică (pentru Ioandelasal):

Eu sunt sigur ca garantia acopera daunele. Proprietarul zice ca nu. Aici cum se procedeaza? Am facut toate calculele si inca raman bani din garantie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mfsfdfg):

Ca sa obtina bani in plus, peste garantie, proprietarul va trebui sa dovedeasca, cu acte, lucrarile facute, materialele folosite si manopera.

| darrio2007 a răspuns:

Nu primesti garantia daca nu lasi curat in urma.Este riscul statului in chirie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei garantia inapoi repari tu, daca nu ramai fara banii aia

| mfsfdfg explică:

Pai nu am nevoie de banii aia. Nici nu i-am cerut. Dar ea zice sa ii zugravesc peretii si sa inlocuiesc totul cu NOU.
Ce nu ati inteles?

| mfsfdfg explică:

Ea zice ca garantia nu-i acopera daunele. Are ce sa-mi faca? Eu ii pot demonstra ca garantia ii acopera daunele. Dar chiar nu am timp sa ma ocup de astea si i-am zis ca ii las toata garantia. Ce poate sa-mi faca daca nu accept sa schimb cu nou ce s-a stricat si sa dau cu lavabila peretii?