| DoarAlin a întrebat:

Deci, pana la urma despre ce a fost referendum-ul? Cel cu definirea familiei? Caci am fost si eu cu sora-mea, doar de curiozitate. Si nu erau prea multi votanti. Majoritatea erau persoane in varsta. Am vazut pe cineva mai tanar, si l-am intrebat ce a votat.
Mi-a raspuns ca nu a votat nimic, pentru ca nu stie exact pentru ce voteaza. Cei ce erau langa cutia cu voturi au dat din umeri cand i-a intrebat. Ce parere aveti voi?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic referendumul a fost despre modificarea constitutiei si redefinirea familiei ca fiind formata dintr un barbat si o femeie.

Simbolic referendumul a fost un exercitiu de ura din partea unor conservatori care nu se pot adapta la societatea care avanseaza.

Politic a fost o incercare de castig de imagine pentru partidele politice si un exercitiu pentru urmatoarele alegeri importante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost pentru revizuirea Constituției în sensul ca familia, mai exact căsătoria, să fie exclusiv realizată între bărbat și femeie, lucru care se dorea a fi reglementat prin lege constituțională și nu organică, cum e în prezent.
Aiurelile celelalte, mai bine nu le bagi în seamă.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Cred ca scopul a fost sa spele bani publici. Nu cred ca pe parlamentari ii doare undeva de familia romaneasca sau de homosexuali.

| Demetrov a răspuns:

Si va mai intrebati de ce suntem o tara de prosti si indoctrinati, cum sa mergi la vot din curiozitate si sa nu stii pentru ce e.

| DoarAlin explică (pentru Demetrov):

Lol. Nu-mi spune mie, man.