| Leanca_Daniel_2002 a întrebat:

Eu acum sunt la un liceu agricol, şi după ce termin liceul vreau sa mă inrolez in armată! Imi trebuie o anumită notă la bac?
Bunicul meu zice că nu dar nu sunt sigur!
DAU FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania, pentru a te angaja ca soldat profesionist, nu este nevoie de absolvirea liceului ci doar de 10 clase, asa ca nici macar n-ai nevoie de bacalaureat.

4 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Daca ai loc in acel liceu poti intra si cu nota 2.
Acum depinde de cate locuri sunt.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Daca iei bacul o sa am mai multe beneficii si mai multe sanse sa intri in armata ( apropo fara bac poti sa dai doar la sgl- soldati gradati profesionisti ) ca se intra pe baza de puncte si dosar. cu cat e nota din bac mai mare cu atat ai mai multe sanse sa intri unde vrei tu ( de fapt se pune doar media generala, daca ai media generala 6, 99 iti baga 6 puncte, daca ai 7 iti baga 7 si la dosarul ala crede-ma ca orice punct conteaza )

| Itanul a răspuns:

E de preferat sa ai o nota cat mai mare. Daca este concurenta mare (si in ultimii ani, cam este), se va tine cont si de nota la bacalaureat. Se vor lua candidatii in ordinea descrescatoare a notelor.

| PowerOfReich a răspuns:

Nu conteaza nota, iar daca vrei sa ramai la gradul de soldat nici nu e musai sa-l iei. Succes!