| Phercine a întrebat:

Eu vreau sa plec in Franta, dar am 14 ani. In fine, plec cu un adut de vreo 23 ani. Ma intrebam ce am nevoie sa pot calatori ca nu vreau sa am surprize cand plec la aeroport. Deci am procura, buletin... si atat... de ce mai am nevoie eu sau cel/cea care ma insoteste? dau fundita, binenteleswinking :*

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratia (nu procura) ambilor parinti, de insotitorul major si un act de identitate, respectiv carte de identitate sau pasaport.
Insotitorul are nevoie de certificatul de cazier judiciar.

| Phercine explică (pentru Ioandelasal):

Deci am buletin, certificat de cazier dar nu am declaratia aia, am procura. Aia nu e buna?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Phercine):

Nu exista procura pentru iesirea din tara. Actul necesar este declaratia autentica a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Franta si indica insotitorul major, conform L.248/2005, privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau, dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi datele de identitate ale însoţitorului respectiv."

| jumpno a răspuns:

Depinde cu de mergi. Daca cu avionu ai nevoie de buletin si de un document care arata ca ambii parinti au fost de acord cu calatoria. Daca cu masina/autobuz/motorul cred ca doar cu buletinul ca sa poti trece la vama.

| Phercine explică (pentru jumpno):

Acel document fiind procura, nu?

| Samic423 a răspuns:

Procura si atat happy si atentie aa da si buletin tongue