| lovitddefulger a întrebat:

http://www.petitieonline.ro/petitie/31974052/semnaturi/p g29 De ce au persoanele inculte drept la vot?

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Dupa ce ca suntem o tara de rataciti droguri ne mai trebuie.

| Woodenpints91 a răspuns:

Petiţia online (la modul general) mi se pare una din cele mai josnice acţiuni. Aşa nu schimbi nimic.
Cât despre persoanele inculkte cu drept de vot,puţin îmi pasă. Oricum votul contează extrem de puţin spre deloc,eci, indiferent dacă votează culţii sau inculţii, tot căcatu' ăla este. Mai corectă ar fi adfirmaţia, că doar oamenii inculţi merg la vot, intrând în jocul lor murdat şi pun ştampila pe cine vor să-i bostănească 5 ani, ca apoi să iasă în stradă la minus 20j de grade şi să protesteze cu fluiere şi vuvuzele.

| WR104 a răspuns:

Pentru ca fac parte din societate, nu sunt vinovati ei ci sistemul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi place ca prostitutia este considerata drog usor rolling on the floor rolling on the floor
Eu as face o petitie in care sa fie simultan combatute prostitutia, parlamentarii, Chippendalesii, fetele de la Asia, Oana Zavoranu, tuica de 40 de grade si E-urile din alimente rolling on the floor rolling on the floor

| NoMusicNoLife a răspuns:

Asa'i in Romania.

| Danielbc a răspuns:

Salut! De ce au drept la vot? pentru ca majoritatea oamenilor politici se bazeaza pe votul incultilor.Multi se uita 5 min la stiri si cred ca stiu ceva despre un om politic dar nu stiu ca acel om politic poate a propus o lege care le face rau sau poate ia jignit.Isi permit sa faca asta pentru ca inculti nu se intereseaza de ce spune persoana politica x si e mai important ce face vecina de la 5(de ex).De ce crezi ca se investeste atat de putin in educatie? in legatura cu petitile online(am vazut comentarii aici).Eu nu am nimic impotriva lor, chiar daca sincer sunt doar 0, 1%sanse sa fie bagate in seama de cineva care chiar ar putea sa dea lege.E o forma de exprimare, e un mod de a arata oamenilor ce vrei si ca sunt multi care vor acelasi lucru.Bine sunt si petitii tampite gen sa avem voie sa facem sex in public si sa nu fim amendati, fain mai ales cand treci cu, copilul tau de 3 ani prin parc si ii spui,, puiut tanti si cu nenea fac 69, iti place? asa vei face si tu cand vei fi mare''come on, sau sa se legalizeze toate drogurile(nu doar cele usoare)cea ce e fain mai ales cand iti vine copilul sau o ruda, drogata acasa.sau cand iti vinde din casa pentru a trage pe nas.dar dupa cum am spus mai devreme, fiecare are dreptul sa isi spuna propria opinie...indiferent cat de tampita e

| lovitddefulger explică:

A nu se intelege fresit, ma refer la protestul impotriva legalizarii prostitutiei, si a drogurilor usoare.Adica eu nu vad nimic rau in legalizare.

| NOname a răspuns (pentru lovitddefulger):

Nu știu, dar în cazuri de genul îmi pare mai incult acel om care generalizează și îi numește "inculți" pe toți cei care nu-i împărtășesc părerea.

Nu poți să definești cultura unui om pe baza unei singure păreri și nu ai de unde să știi în proporţie de 100% că tocmai a ta este cea corectă.

| lovitddefulger explică (pentru NOname):

Vroiam sa bat spre directia ignorant.
Insa totusi, in cazul de fata, vorbim de o minoritate.

| NOname a răspuns (pentru lovitddefulger):

http://dexonline.ro/definiție/ignorant

Ignorant, incult...problema nu se schimbă. Ai făcut o generalizare fără bază, negândită, impulsivă și ai pretenția să fii văzut mai bine decât cei pe care îi judeci.
Scuză, dar de data asta nu pot să-ți dau dreptate.

| lovitddefulger explică (pentru NOname):

Nu iti par ignorante persoanele care se impotrivesc unui curent, pe baza argumentului imoral?
Adica in cazul de fata, daca legalizarea prostitutiei, si a drogurilor usoare, ar creea efecte pozitive marii majoritati, de ce anume ar fi imoral?
Nu crezi ca intri tocmai intr-un paradox tragico-comic prin ceea ce afirmi?

| NOname a răspuns (pentru lovitddefulger):

Sunt argumente pro și contra. Dacă un anumit grup de oameni consideră că argumentele contra sunt mai convingătoare, acest lucru nu-i face ignoranți. Aveți păreri diferite, atâta tot.

| lovitddefulger explică (pentru NOname):

Cum spuneam, in cazul in care se pot oferii argumente reale, si nu folosirea cuvantului imoral in propia-i forma ca si argument.
Persoana conservatoare, tinde sa respinga din start tot ceea ce e nou, chiar daca reprezinta o evolutie.Imi pare perfect normal sa o numesc ignoranta.
In situatia de fata, ignorantul, ignorand problema.

| NOname a răspuns (pentru lovitddefulger):

Nu pricep de ce e atât de important pentru tine să-mi dovedești că ai dreptate, încât preferi să te și să ne amăgești că moralitatea este singurul argument contra, ignorând (ca un ignorant, vorba ta) toate celelalte.

Ai copii? Nu? Când îi vei avea, nu știu dacă vei fi foarte încântat să-i crești într-o lume, unde în fiecare casă, la fiecare colț se consumă "drogurile ușoare".

Cu câtă încredere vei trece strada, știind că la volanul oricărui automobil poate fi un amețit imprevizibil?

Ți-ar plăcea ca doctorul care urmează să te opereze sau anesteziolog să fie sub influența drogurilor (un lucru mai greu de demonstrat și prevenit)? Doar îi permite legea, nu?

Ai vrea să-ți crești copiii într-o astfel de societate?
Eu una, nu sunt atât de sigură...

Aprobi legea, dar, eventual, îți schimbi reședința... Pentru că România ar deveni o atracție turistică (pentru toți depravații), dar n-ar mai prea fi locuibilă.
Rata criminalității ar crește vertiginos.

Și încă câteva argumente contra, care ți-au scăpat: http://www.clicksanatate.ro/......_2762.html

O zi bună!

| lovitddefulger explică (pentru NOname):

Prin legalizare poti consuma o anumita cantitate.Nu iti iei tu o punga de canabis, o pui sub pat si o termini intr-o zi.In plus daca canabisul ar fi legal atunci etobotanicele ar disparea,ca nu si-ar mai avea rostul(iar aceastea pot fi mentionate in continuare ca fiind interzise). Canabisul,fumat,dauneaza si el,insa consumat cu moderatie, de exemplu mestecat, are efecte benefice.E foarte bun in tratarea depresiilor, insomniilor, si a multor altor boli.Nu e nimic nou ca are efect terapeutic, fiind folosit in medicina.
Adica am vazut un caz in care o femeie care avea insomnii de 10 ani, fara a afla cauza, cultiva ilegal 1mp de canabis, stric pentru uz personal.Il punea in prajituri si il consuma ca atare.Ti-ar parea normal ca fiind prinsa sa primeasca pedeapsa cu inchisoare doar pentru-ca vroia o stare de sanatate mai buna? Asta-i ridicol.Adica daca tempeniile alea de medicamente prescrise ca si tratament, in cazul insomniilor, despresiilor, nu au ajutat-o, ce sa faca? ...sa-si taie venele?
Aproape orice persoana,potrivit unei statistici, sufera, sau a suferit la un moment dat de despresie, insomnie, mai ales la batranete lipsa somnului fiind des intalnita.De ce nu s-ar face ceva pentru tratarea problemei?
Iti spun eu de ce! Depresiile,insomniile sunt sursa de venit practic,sau mai bine zis, bani aruncati in vant pentru respectivele medicamente care nu fac decat sa iti dea stari phihotice, si se stie bine ca la consumul de medicamente dupa auzite suntem asi.
O solutie mult mai eficienta ar fi legalizarea canabisului, si, dreptul de a cultiva 1-3mp din aceasta planta,strict pentru uz personal,sau, ca si in alte tari, sa ai posibilitatea sa vinzi ce nu consumi, farmaciilor.
De ce nu s-ar face si la noi acest lucru? Ar fi sursa de venit pe deasupra, si cum am punctat ar rezolva multe alte probleme.
Ce anume e atat de rau daca mi-as cultiva 1mp de canabis(medicinal sau nu), nu prea vad relevanta, si as consuma ori de cate ori am o zi grea, o depresie, sau o stare de insomnie?
Adica cu argumentul:ce te opreste sa consumi o tona de canabis dupa care sa conduci? ...adica:ce te opreste sa consumi 10l de tuica dupa care sa te urci la volan?
Acelasi lucru,constiinta. Unii o au,altii nu.
Dar in fine,eu am prezentat un caz cu beneficii, si nu cu efecte negative.
Insa fiecare, in parerea lui, a dat in exteme.Dar ma rog, life goes on...Cine stie,poate ii ajungem si noi pe ceilalti curand,ca si mentalitate.
Nu de alta, dar avem principii multe, moralitate extra, si idei pe masura, insa la trai suntem praf.Asta-i drama romaneasca, lol.

| NOname a răspuns (pentru lovitddefulger):

Un drog, ajuns pe mâna cui nu trebuie, poate deveni extrem de periculos, atât pentru consumator, cât și pentru cei din jur (condusul sub influența alcoolului se pedepsește prin lege - poate fi controlat. sunt curioasă cum ai de gând să depistezi pe loc condusul sub influența drogurilor, ca să-l poți stopa înainte de producerea accidentelor).

Odată cu legalizarea drogurilor, haosul nu ar mai putea fi controlat (mai ales că România nu e tocmai renumită pentru priceperea sa în controlarea haosului).

Iar că aceste plante pot avea și efecte pozitive în unele cazuri, nu are nici o relevanță, pentru că sunt cazuri singulare, excepții. Una e "un drog prescris de medic în scopuri terapeutice" și alta e "o plantație de canabis în curtea/pe balconul fiecăruia", chipurile pentru a scăpa de depresii (și de ultimul dram de minte și rațiune - am văzut cu ochii mei cum doar în câteva luni sau ani consumatorii de astfel de plante se transformă ei înșiși în plante și devin de nerecunoscut; își distrug viața și distrug și viețile celor din jur).

Dacă tu ai consuma acest drog cu măsură și chibzuință, asta nu înseamnă că toți ar proceda la fel. Când însă este vorba despre o lege, trebuie să te gândești la toți, nu doar la tine.

Nu consider că întreaga populația României (printre care inevitabil și copii, adolescenți) ar trebui să aibă acces liber la canabis/marihuana/etnobotanice...

Și așa suntem considerați o țară de hoți. Așa am fi și o țară de drogați. Mirific! Doar asta mai lipsea...

După cum bine vezi, și argumentele tale pro, pe care le consideri logice și imbatabile, pot fi considerate ca aparținând unui ignorant (și egoist, dacă-mi permiți).
Nu e totul doar alb sau negru.
Iar generalizările, de genul celei făcute de tine, nu sunt dintre cele mai inteligente.

Noapte bună.

| lovitddefulger explică (pentru NOname):

Acum inteleg de ce cu o blonda nu ai sa castigi niciodata o confruntare.
Mersi de raspunsuri.

| NOname a răspuns (pentru lovitddefulger):

Mulțumesc, prietene. Este un deliciu să te văd apelând la insulte în lipsa de argumente și la aceleași generalizări lipsite de logică.
O zi mirobolantă.

| lovitddefulger explică (pentru NOname):

Am fost nevoit sa caut cuvantul asta in dex sincer,mirobolant...
Insa acum,hai pe bune, cand o sa treaca lumea peste generalizarile astea, ca imi spui de generalizari, cand interpretezi o precizare:blonda, culoarea parului, ca fiind insulta.Era mai degraba o gluma, se vroia nevinovata.
Incercam sa reduc tensiunea, dar ma rog, ai interpretat-o altfel.

Citez:
Un drog, ajuns pe mâna cui nu trebuie, poate deveni extrem de periculos, atât pentru consumator, cât și pentru cei din jur (condusul sub influența alcoolului se pedepsește prin lege - poate fi controlat. sunt curioasă cum ai de gând să depistezi pe loc condusul sub influența drogurilor, ca să-l poți stopa înainte de producerea accidentelor).

Odată cu legalizarea drogurilor, haosul nu ar mai putea fi controlat (mai ales că România nu e tocmai renumită pentru priceperea sa în controlarea haosului).

Am precizat intr-un post:o cantitate mica de drog, nicidecum kilograme.In Olanda, poti intra intr-o cafenea, comanzi o cafea, plus cateva prajituri cu canabis, dupa care iti vezi de viata.Cantitatea nu este una destul de mare pentru a te face sa vezi cai verzi pe pereti, insa e destul pentru ati induce buna dispozitie.In Germania,poti bea una,doua,trei beri(cu alcol),atata timp cat nu devii ametit peste masura,nu te opreste nimeni sa te urci la volan.

Iar că aceste plante pot avea și efecte pozitive în unele cazuri, nu are nici o relevanță, pentru că sunt cazuri singulare, excepții. Una e "un drog prescris de medic în scopuri terapeutice" și alta e "o plantație de canabis în curtea/pe balconul fiecăruia", chipurile pentru a scăpa de depresii (și de ultimul dram de minte și rațiune - am văzut cu ochii mei cum doar în câteva luni sau ani consumatorii de astfel de plante se transformă ei înșiși în plante și devin de nerecunoscut; își distrug viața și distrug și viețile celor din jur).

In Olanda, Germania, Anglia, si alte tari, una din doua persoane consuma frecvent, sau a consumat la un moment dat un drog usor.
Care-i problema in asta? ..ca nu inteleg?
Nemtii o duc cel mai bine.Persoanele care vor sa-si distruga viata, o vor face si prin alte mijloace, nu neaparat prin consumarea canabisului.Am precizat asta,da vad ca e cazul sa ma repet de fiecare data.
Insa cel mai cel,imi pare cum ai pus problema cazurilor singulare, exceptiilor care ar beneficia de pe urma canabisului.
Stii cu aproximatie, cat la suta din populatia globului fumeaza?
Ei bine, cauza este stresul. Daca canabisul ar fi legal, nu ar mai fuma oamenii, si asta ar fi un mare pas inainte.Nu tu boli, nu tu bani irositi pe tratarea cancerului, nu tu pierderi financiare din cauza traficului cu tigari.
Altfel pus problema, nu, nu ar fi stimulat traficul cu canabis.De ce s-ar face, cand fiecare persoana isi poate asigura cat consuma el insusi.In privinta celor care ar incerca sa vanda farmaciilor, evident sunt legi, gramajul acceptat intr-o perioada de timp.La inceput ar fi bomba,insa in timp chiar si pretul ar scadea,cerere si oferta.

Dacă tu ai consuma acest drog cu măsură și chibzuință, asta nu înseamnă că toți ar proceda la fel. Când însă este vorba despre o lege, trebuie să te gândești la toți, nu doar la tine.

Adica a nu se legaliza canabisul pentru a stimula economia si a face atat mult bine,tocmai din cauza incontienttilor,a teribilistilor care vor sa traga din tigara la petreceri,sau prin scara blocului ca sa fie cool?
Si cica,eu sunt ala egoist?
Cum am mai spus,cei care vor sa-si distruga viata,problema lor,nu poti pune problema astfel,cum ca,prostia opreste evolutie.
In cazul consumului la minori, au parinti care sa-si faca treaba, sa-i educe.
Si, imi tot dai in cap cu etnobotanicele, cand eu am spus:un caz ideal, cu beneficii marii majoritati.Am spus ca astea negative, etnobotanicele, pot fi in continuare ilegale, da cine naiba va mai consuma gunoaiele astea, dupa ce va experimenta canabisul? Eventual dereglatii mintal.Pentru astia sunt spitale.

Și așa suntem considerați o țară de hoți. Așa am fi și o țară de drogați. Mirific! Doar asta mai lipsea...

Deci sa inteleg ca nemtii sunt o tara de drogati?
Ok, sper doar sa fim si noi pe sfert cat sunt ei de drogati, in cel mult 10 ani de acum.
Nici nu mai are rost sa incep sa enumar, si sa-ti fac o statistica, cat de mult s-ar castiga de pe urma canabisului, efecte pozitive.Ca mi-e lene, iar cei care nu sunt ignoranti pot cauta pe net de unii singuri.
Ultima parte a postului tau nici nu mai comentez.

| NOname a răspuns (pentru lovitddefulger):

Îți explic ceva, dar văd că tot refuzi să înțelegi.
Ești ca acel copil, care își pune mâinile pe urechi și țipă din toți plămânii că nu-l interesează că mama nu are bani, el vrea bomboane.

Ideea ta să rezumă pe scurt la ceva gen: "Vreau să-mi fumez iarba liniștit și să nu fiu bătut la cap pentru asta, iar ca să pot realiza acest lucru, haideți s-o legalizăm și s-o fumăm cu toții".
Observi partea egoistă, Lovitddefulger?

Bine, nu are rost să o mai lungim.
Pe undeva ai și tu dreptate, însă argumentele contra fiind mult mai solide, mă fac să spun în continuare "nu" drogurilor.
Numai bine.

| lovitddefulger explică (pentru NOname):

Deci esti blonda natural, sau e parul vopsit?

| NOname a răspuns (pentru lovitddefulger):

Nu văd care ar fi relevanța. Mă faci să cred că cel care ți-a făcut testul IQ a fost chiar generos...

Dar mulțumesc...pentru petiție. Până la urmă m-ai convins s-o semnez (deși rar mă avânt în așa ceva).

Dacă până nu demult nu aveam o părere foarte bine definită (subiectul nu părea unul îngrijorător, cel puțin pentru următorii 10 ani), acum m-ai ajutat să mi-o șlefuiesc și întăresc. Mulțumesc.
Totuși sunt bune și astfel de dezbateri la ceva...

A, și blonda din mine m-a rugat să-ți transmită că nu se pune virgula înainte de "sau".
(N-ai pentru ce.)

Sănătate și mult noroc (simt că o să ai nevoie)!

| lovitddefulger explică (pentru NOname):

Ma gandeam eu ca se purta putin ciudat. Poate mi-a pus vreo 10 puncte in plus pentru incurajare,acum cine stie.
Totusi,virgula o pot pune inainte de(sau),ma ajuta sa punctez ceea ce vreau sa exprim, ideile.
Nu ca ar avea vreo relevanta, adica stiu si eu ca sunt praf gramatical.
Totusi, intr-un post mi-ai dat nitel dreptate, ma gandeam ca la culoarea parului te referi.

Cu placere, nu ai pentru ce.Pentru asta sunt aici, ca sa ajut.O zi buna.

| NOname a răspuns (pentru lovitddefulger):

Uite, de astfel de explozii de rațiune și inteligență ar fi plină țara. Oră de oră, zi de zi, an de an...

http://www.tpu.ro/......-total-am/

Da' bine că suntem o țară bogată și prosperă și ne permitem să fumăm toată ziua și să nu muncim, să nu gândim... Cine are nevoie de minți limpezi? Amețiții sunt mai ușor de controlat. Mă și mir că n-au legalizat-o încă...
http://www.youtube.com/watch?v=kBBiuhP-YaM
Good luck!