| maslinitza a întrebat:

Bună!
Ieri am fost prinsă că am furat din magazin produse în valoare de 156 lei. Într-un final le-am plătit, iar în timp ce plăteam, paznicul a sunat poliția. Credea că, de fapt, nu vreau să plătesc.
Bonul a rămas la angajații magazinului. Nu știu ce a mai discutat paznicul cu poliția la telefon, pentru că mi-au spus că pot să plec. Nu mi-au luat numele, adresa etc.
Dacă voiau să depună plângere, presupun că trebuiau să îmi spună să rămân acolo până vine poliția.
Ar putea depune plângere de acum încolo? Sau asta a fost și s-a terminat totul, având în vedere că am plătit, se consideră împăcare amiabilă care înlătură răspunderea penală?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Posibil ca la telefon politistul sa le fi spus ca nu are rost sa faca plangere penala daca ai platit marfa si valoarea a fost destul de mica. Daca voiau sa faca plangere penala ti-ar fi luat datele si nu cred ca o sa faca.

| johnnny123 a răspuns:

De data asta ai scăpat... Dar nu-ți face un obicei din asta.

| sierra1 a răspuns:

Imi pare rău că ai scăpat doar cu atâta - adică ai plătit ce-ai furat că te-au prins!

| dullcat a răspuns:

De ce sa faci plangere daca tu ai fost prins/a in flagrant furand? Poate puteai face plangere daca te suspectau pe nedrept si te retineau din timpul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Greu sa îți facă plângere fara să știe datele tale.

Răspuns utilizator avertizat
| maslinitza explică (pentru suntserios):

Din câte știu, poliția poate deschide o anchetă în care pot identifica făptașul, chiar dacă nu au date despre el. Dar nu cred că se vor complica să facă asta, având în vedere că produsele au fost plătite.

| maslinitza explică (pentru Bubico2022):

Nu, normal că nu merită. A fost doar o chestie de moment, nu știu ce-a fost în capul meu.
Oamenii oricum nu păreau că vor să amestece poliția în asta. Poate era doar un protocol al magazinului, să anunțe și poliția, nu știu.
Dar oricum, cred că dacă ar fi vrut așa tare să facă plângere sau să-mi facă probleme, mi-ar fi zis să aștept poliția etc. Din moment ce m-au lăsat și am și achitat, cred c-au închis ochii și asta a fost...

| darrio2007 a răspuns (pentru dullcat):

Mai citeste inca o data enuntul intrebarii.

| dullcat a răspuns (pentru darrio2007):

Greseala mea, am citit in graba ultima parte.

| mi25 a răspuns (pentru dullcat):

Unde scrie ca hoata vrea sa faca plangere?

| teclado a răspuns:

Acum cred ca ai scapat doar ca inteligenta artificiala te-a luat in calcul in baza de date si pe viitor te va urmari softul camerelor din toata tara
asa ca tu esti deja pe ecranul paznicilor
SI CÂND SE VA IMPLEMENTA MERITOCRAȚIA tata de la tine se vor lua organe daca vei păti ceva si vei ajunge in situatia sa se poata lua sa se ofere celor care se duc la munca. pentru ca tu esti luat in softul care da note oamenilor. iar punctajul tau arata ca ai facut ceva asa ca daca vei avea tu nevoie de un trasplant si alul care s-a dus la munca bine inteles ca o sa il primesca cel care s-a dus la munca ca inteligenta artificiala alege de azi inainte cine traieste si cine nu