| bibi2424 a întrebat:

Am fost prinsa furand din magazin, am fost pusa sa platesc produsele. Nu au chemat politia si nu mi au luat nici un fel de date, nu am semnat nimic, m au controlat peste tot si în portofel si au văzut ca nu am buletinul si probabil de asta, am citit pe catvea site-uri si scria ca trebuia sa pastrez bonul ca dovada ca am platit, pe el scria "fara retur, furt", si mi-a fost frică si l am aruncat, dar ma gandesc ca daca nu mi au luat datele, nu se va intampla nimic. Am furat niște cărți, si dupa le am dus la un anticariat ca sa scap de ele. Este prima data cand se intampla, nu stiu ce a fost în capul meu, imi trebuiau bani pentru altceva si m-am gandit sa fac prostia asta... acum am rămas si fără bani..Credeti ca ma va cauta poliția sau ceva? Sunt foarte speriata

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu-s totuși curioasă cum te-au prins? poți să povesteși? laughing

| bibi2424 explică (pentru Adry05):

Am luat câteva cărți si le am pus în geantă, geantă era din aia ca o sacoșă si le am pus ușor, dar m-am tot fâțâit si eram rosie toată si am vrut sa le pun la loc, dar n am avut ocazia si am vrut sa plec si m au prins. Oricum mare prostie am facut...

| Adry05 a răspuns (pentru bibi2424):

Păi și cum te-au prins că aia tot încerc să întreb? a venit la tine și a vrut să-ți caute în geantă sau cum?

| bibi2424 explică (pentru Adry05):

Da, mi-a zis sa vin cu el si m-a dus intr o cameră în spate si m-a controlat peste tot. A zis sa scot ce am în geantă si sub haine, dar nu aveam nimic sub haine.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Adry05):

Eu odata intr-un magazin ma uitam cam insistent la paznic pentru ca mi se paruse ca il cunosc de undeva si el a crezut ca ma uit pentru ca am furat ceva si a inceput sa se uite in geanta mea si ce mai aveam eu pe acolo.
Probabil ca ea era foarte agitata si se uita dupa camere si paznici si de asta.

| Adry05 a răspuns (pentru Bondarel99):

Posibil, ce chestie laughing da nu poți să-i acuzi, la câte se fură. amuzant e că numa pe cei de n-au intenția să fure se nimeresc să-i bănuiască și pe ăia de fură nici nu-i bagă în seamă.

| ANAHsneaman a răspuns:

Salut,
În primul rand asta sa îți fie învățătură de minte! Nimic nu iese bun, după cum ai putut vedea.
Dacă nu ți au luat datele și nu au chemat politia atunci pe loc ma indoiesc ca o sa se mai deranjeze sa o cheme... În plus dacă ai și plătit bunurile acolo. Zi mersi ca ai scăpat doar cu plata acelor produse și atât. Se putea și mai rău. Întrebare ești minora? În cel mai bun caz îți pot contacta părinții sa ii înștiințeze.
Depinde de fiecare,, patron,, în parte. Unii se complica, alții mai iartă!
Nu mai fa prostii de genul acesta, ca după poate deveni obișnuită! Fii fericita ca,, soarta,, te a corectat la timp și te a făcut sa conștientizezi fapta săvârșită!
Numai bine! Sper din suflet sa nu mai calci strâmb, căci tot tu vei suferi!

| bibi2424 explică (pentru ANAHsneaman):

Da, am 18 ani. Sper ca aici s-a terminat povestea. M am invatat minte, a fost prima si ultimă data. Multumesc pentru raspuns si sfat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici nu te=au întrebat cum te cheamă?
Dacă te-au prins, nu au reținut bunurile furate? Cum ai ieșit de acolo cu ele la anticariat? Ai spus, au recuperat paguba pe loc.
Poliția nu te poate căuta dacă nu au datele tale. La ce te poți aștepta, este ca atunci când revii la acel magazin să fii controlată la ieșire mai amănunțit.

| bibi2424 explică (pentru sadrian46):

Nu m au intrebat, cum ma cheamă, nimic, nici un fel de date,
ti am spus m au controlat pana si in portofel si daca nu aveam buletin cred ca d asta nu au mai zis nimic, deoarece as fi putut să mint, habar nu am de ce nu m au intrebat. Am platit bunurile, ma rog a venit o prietena si le-a platit, apoi le am dus la anticariat ca sa recuperez macar o parte din bani sa ii dau. Erau câteva cărți oricum.

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu au date despre tine nu pot face nimic, nu au cum să anunțe poliția.
Asta să îți fie învățătură de minte și să nu mai faci așa ceva.

| christall a răspuns:

Au fost buni cu tine. Daca chemau politia ajungeai sa ai dosar penal.

| lilith16 a răspuns:

Carti? carti de citit? Un anticar stradal a zis: "Când vor începe să se fure cărți în România înseamnă că ne-am întors la cultură". acum nu stiu ce sa cred dar sa iti raspund la întrebare, nu patesti nimic

| bibi2424 explică (pentru lilith16):

Multumesc, sper ca nu m-am invatat minte