| Sorinxfactor a întrebat:

Bună! Am furat de la Profi un Sandwich în valoare de 8 lei și am fost văzut pe camere. Paznicul ma văzut și ma controlat. Ma pus managerul să plătesc sandwichiul de 2 ori că dacă nu cheamă poliția. După ce am plătit mi-a făcut poză. Era normal să îmi facă poză? La final mi-a zis că dacă venea poliția îmi cereau buletinul puneau poza la școală și trebuia să plătesc pentru orice lipsea. Dacă nu a chemat poliția oare mai depun plângere acum? Și pentru ce mi-a făcut poză? Mai pot păți ceva?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai fac plangere penala, de altfel, chiar daca depuneau, s-ar fi renuntat la urmarirea penala pentru lipsa interesului public.
Ti-au facut poza pentru a te speria si ca sa te aiba in evidenta. cand mai mergi in magazin sa fie atenti ce faci.
Nu mai patesti nimic.

| pufulescu0o a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dumneavoastra chiar vorbiti serios? In Romania daca furi ceva mic din magazin nu ti se poate intampla nimic? Pai atunci ma intorc acolo si traiesc ca belferul pe salariul romanesc, fur tigarile si painea si conservele, poate mustarul si ketchupul, imi ajung 2500 de lei pe luna.
Chiar asa este?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru pufulescu0o):

Stai tu calm, i s-a intimplat. L-au pus sa plateasca de doua ori fara sa aiba baza legala. Practic, aia au bagat in buzunar 8 lei. Cu poza, strategie de doi lei...

| Ioandelasal a răspuns (pentru pufulescu0o):

Una este o tentativa de furt de 8 lei, in care paguba a fost recuperata imediat si alta furt de 2.500 lei.
Conform Codului de procedura penala, citez:
"ART. 314.Soluţiile de neurmărire şi netrimitere în judecată
(1).După examinarea sesizării, când constată că au fost strânse probele necesare potrivit dispoziţiilor art. 285, procurorul, la propunerea organului de urmărire penală sau din oficiu, soluţionează cauza prin ordonanţă, dispunând:
b) renunţarea la urmărirea penală, când nu există interes public pentru continuarea urmăririi penale.
ART. 318.Renunţarea la urmărire penală
(1)În cazul infracţiunilor pentru care legea prevede pedeapsa amenzii sau pedeapsa închisorii de cel mult 7 ani, procurorul poate renunţa la urmărirea penală când constată că nu există un interes public în urmărirea faptei.
(2) Interesul public se analizează în raport cu:
a) conţinutul faptei şi împrejurările concrete de săvârşire a faptei;
b) modul şi mijloacele de săvârşire a faptei;
c) scopul urmărit;
d) urmările produse sau care s-ar fi putut produce prin săvârşirea infracţiunii;
e)eforturile organelor de urmărire penală necesare pentru desfăşurarea procesului penal prin raportare la gravitatea faptei şi la timpul scurs de la data săvârşirii acesteia;
f) atitudinea procesuală a persoanei vătămate;
g)existenţa unei disproporţii vădite între cheltuielile pe care le-ar implica desfăşurarea procesului penal şi gravitatea urmărilor produse sau care s-ar fi putut produce prin săvârşirea infracţiunii.
(3)Când autorul faptei este cunoscut, la aprecierea interesului public sunt avute în vedere şi persoana suspectului sau a inculpatului, conduita avută anterior săvârşirii infracţiunii, atitudinea suspectului sau a inculpatului după săvârşirea infracţiunii şi eforturile depuse pentru înlăturarea sau diminuarea consecinţelor infracţiunii."

| Sorinxfactor explică (pentru Ioandelasal):

În concluzie, să nu îmi fac griji?

| anonim3248 a răspuns (pentru Sorinxfactor):

Și dacă venea poliția nu pățeai nimic.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sorinxfactor):

Ești sigur că ți-au făcut poză?

| Sorinxfactor explică (pentru anonim3248):

Sunt foarte sigur. Când am ieșit m-am întâlnit cu 3 colegi la care le-am spus și le-a arătat paznicul poza.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sorinxfactor):

Uită-l pe paznicul ăla și nu mai fura de la ei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sorinxfactor):

De cate ori trebuie sa-ti mai spun?
Cred ca ai citit si tu ce i-am raspuns lui pufulescu.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca era normal sa-ti faca poza, doar trebuie sa stie pe cine trebuie sa urmareasca de acum incolo in magazin, ca sa nu mai furi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai bine pentru tine că nu a chemat poliția. Nu are rost să depui plângere. Te poate fotografia în acest caz.

| anonim3248 a răspuns:

Nu mai anunță poliția și poză ți-au făcut ca să te sperie. Nu anunțau poliția nici dacă nu plăteai.

| Sorinxfactor explică (pentru anonim3248):

Maxim nu îmi dădeau produsul?