| Katerina_2750 a întrebat:

Ieri,in jurul orei 16 mi s-a furat un portofel din ratb.o statie am mers,atat. aveam acolo tot: acte,bani, etc. am fost la politie si mi s-a luat o declaratie, nimic mai mult. stiam ca in ratb uri sunt camere de supraveghere.ma pot ajuta la ceva?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intereseaza-te daca autobuzul respectiv avea camere de supraveghere si spune politiei. Numai bine!

| unknownn a răspuns:

Slabe sanse sa mai recuperezi, de fapt slabe sanse sa se chinuie politia sa recuperezi, cunosc multe cazuri de genul.
Poti incepe sa-ti refaci actele, ai mult de umblat... bafta!

| mixxjim a răspuns:

Daca existau camere in acel autobuz ar trebui sa mai existe filmarea, apoi sa o ceara politia, asta ar insemna sa deschide o ancheta legat de furtul portofelului tau, ceea ce nu cred ca o sa se intampla, iti dai seama ca ar trebui sa se ocupe numai de anchete de furturi de portofele toata politia? Apoi, daca cumva ar avea inregistrarile ar trebui ca poate recunoaste acele figuri, asta ar insemna sa le fie fetele vizibile (si daca sunt de meserie nu o sa le fie) si apoi sa fie recunoscuti (adica sa aiba cazier si sa fie in evidenta politiei), altfel cum ar gasi ei niste figuri printre cele 3 milioane din Bucuresti? Deci nu foloseste la nimic, camerele sunt puse doar pentru intimidare, nici nu se stie daca sunt reale sau din ale ca de jucarie happy Asteapta cateva zile, in general iau banii si arunca portofelul cu actele astfel incat sa fie gasite, tocmai pentru a nu fi cumva gasiti si a exista dovezi asupra lor. In general le gaseste un om oarecare si te suna sau te cauta cumva sa-ti spuna ca are actele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In plangerea catre politie, sperca ai mentionat nuamrul masinii, anchetatorii vor verifica ulterior cu o adresa catre RATB, cerand inregistrarea camerelor video de pe cursa respectiva.

Si inca ceva, acelea din autobuze nu sunt camere de luat vederi, ci camere video.
camere de luat vederei, sunt alea care le cara de zori reporterii cu ele.

| Ellenaroxy a răspuns:

Da sunt camere dar nu in toate in general autobuzele noi dar tu nu ai simtit ca iti cauta cineva in geanta? sper ca nu ai pierdut acte importante este bine ca te-ai dus la politie imediat... autobuzele care au camera au aer conditionat si au oglinzi din astea pe rotund dar nu au toate! cu ce autobuz ai mers?

| Katerina_2750 explică (pentru Ellenaroxy):

Cu 104, exact o statie. aveam buletinul, card de biblioteca, o radiografie dentara, alte carduri ratb, 450 de lei.

| Ellenaroxy a răspuns:

Pai 104 este un autobuz foarte circulat la fel ca si 41 astia din autobuze care fura au o tactica de nu-ti vine sa crezi te fura pe fata fara sa-ti dai seama happy daca tu coborai la prima nu ai stat langa usa? lumea nu a vazut? si daca ai circulat prin pantelimon cu el big grin sunt multi hoti pe acolohappy pe viitor sa-ti tii gentuta in fata nu trebuie sa o tii in mana in fata sa o vezi sau tii mana pe ea unde se deschide iar cu politia... e ca si cand ar cauta un ac in carul cu fan... 104 siu ca doar 70% din autobuze au camere sper sa fi avut si cel pe care il luasei tu happy

| lalagueswhosong a răspuns:

Pai,poate il duci la sofer si el poate fii un martor...Cred,nu stiu sigur...Nu am avut parte de asemenea acte.