| BojinDaiana a întrebat:

Îmi poate spune cineva din ce dinastie face parte Kim Jong-Un, președintele Coreei de Nord? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu confunda o metafora cu o denumire. Familia Kim isi transmite puterea CA SI o dinastie. Poti spune ''dinastia Kim'' ca metafora, daca vrei. Metafora, atat.

| johnnny123 a răspuns:

Având în vedere că pe taică'su îl chema Kim Jong-Il și pe bunică'su Kim Il-Sung, aș zice că numitorul comun e destul de evident.

Cred că este totuși destul de devreme să vorbim de o "dinastie" având în vedere că Kim Jong-Un este primul lider nord-coreean născut după înființarea țării.

În plus, la nivel declarativ, Coreea de Nord este o țară democratică unde se țin alegeri. Însă întâmplarea face ca alegerile să fie câștigate de fiecare dată cu procentaj de 100% și prezență la vot de 100% de Frontul Democratic :-))

| Kaℓi a răspuns:

Preşedinte şi dinastie, în aceeaşi frază...