| deutzanico a întrebat:

Imi puteti da exemple de stat centralizate si de state federale? De asemenea, ati putea sa imi spuneti daca Japonia este un stat federal sau centralizat?

Răspuns Câştigător
| AlliumUstum a răspuns:

Da, Japonia este un stat unitar si centralizat.

7 răspunsuri:
| maria14142 a răspuns:

State centralizate:Spania,Franta,Anglia...
State federale:Argentina, Austria, Brazilia, Rusia, S.U.A., Germania...
Japonia este un stat centralizat.

| AlliumUstum a răspuns:

Cred ca primul pas este Google. Invata sa folosesti internetul pentru astfel de intrebari. Iti va fi de un real folos.

| AlliumUstum a răspuns:

Trei state federale contemporane se descriu pe ele însele ca „republici federale": Republica Federală Germania, Republica Federală a Nigeriei și Republica Federală Democratică a Etiopiei. O variantă aproape de aceasta este cea de „republică federativă", care apare în titlul oficial al Braziliei, „Republica Federativă a Braziliei".

Nu orice federație este o republică; spre exemplu Australia, Canada și Malaezia sunt state federale, dar nu sunt și republici, fiind monarhii constituționale.

| AlliumUstum a răspuns:

Și România e stat centralizat big grin