| KoreaJapan a întrebat:

Ce este un stat federal?

Răspuns Câştigător
| TraficantDeVise10 a răspuns:

Republică federală este un termen ce desemnează o federație de state cu o formă de guvernământ republicană. Federația este compusă dintr-un număr de state care se autoguvernează, care sunt unite la nivel de guvern federal. În orice federație, spre deosebire de un stat unitar, guvernele autonome la nivel statal sunt definite constituțional, fiind protejate de orice intervenție unilaterală care ar putea fi luată la nivel federal.

Cu alte cuvine un stat federal este o republica(ex: Moldova, Brazilia, Austria etc.)
Funda?

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Caută pe net! Citește la bibliotecă.
Nu-ți place istoria?
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moldova e republica fratioare ma invata. Intr-adevar Rusia Brazilia USA. Dar moldova Nu.