| anonim_4396 a întrebat:

De ce germania e stat federal?

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

Sper sa te ajute happy :
Republică federală este un termen ce desemnează o federaţie de state cu o formă de guvernământ republicană. Federaţia este compusă dintr-un număr de state care se autoguvernează, care sunt unite la nivel de guvern federal. În orice federaţie, spre deosebire de un stat unitar, guvernele autonome la nivel statal sunt definite constituţional, fiind protejate de orice intervenţie unilaterală care ar putea fi luată la nivel federal.

Statele unei federaţii sau confederaţii menţin, de asemenea, şi suveranitatea politică, pe care nu o cedează statul federal. De fapt, termenul de republică nu este foarte adecvat folosit în acest caz, dar însemnă, cel puţin faptul că această federaţie de state nu are ca şef de stat un monarh.

Trei state federale contemporane se descriu pe ele însele ca republici federale: Republica Federală Germania, Republica Federală a Nigeriei şi Republica Federală Democratică a Etiopiei. O variantă aproape de aceasta este cea de republică federativă, care apare în titlul oficial al Braziliei, Republica Federativă a Braziliei. Nu orice federaţie este o republică; spre exemplu Australia, Canada şi Malaezia sunt state federale, dar sunt monarhii constituţionale.

4 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Germania este stat federal fiindca nu este unitarwinking si daca si se va intampla vreodata sa fii martorul/a unei urmariri penale in Germania, sa nu te mire k politistii se pot oprii fara niciun regret/stres/ce vrei u? fiindca vor intra p o regiune de care nu apartin, cu toate k se afla tot in aceeasi tarawinking [gen filmele americane ] cam asta ar fi un fel de definitie pentru STAT FEDERAL (aici nu este si cazul Romaniei)

| DenissaDeea a răspuns:

Pentru ca e formata din mai multe state(asta inseamna cuvantul federal)Romania e tot un stat federal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Romania e stat unitar, indivizibil, numa ungurii zic ca e federal...bem-ar!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Habar n-am!