| anonim_4396 a întrebat:

Se merita sa iti cumperi o masina care se conduce doar cu atestat de scuter? (Asta ca sa nu mai pierzi timpul incercand sa obtii permisul pentru categoria "B")

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din 19.01. 2013 nu mai exista "atestat", de fapt era o adeverinta de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera, pentru orice vehicul cu motor este nevoie de permis de conducere de categorie corespunzatoare.
Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. si compl. ulterioare, in functie de caracteristicile tehnice ale masinii, ai nevoie de categoria AM, daca masina se incadreaza la moped (cvadriciclu usor) sau categoria B1, citez:
"6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| darrio2007 a răspuns:

Nu prea.Singura diferenta este ca, teoretic, nu te ploua si are 4 roti.In rest tot motoreta este.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine te a pacalit ca mai exista atestat?
de la 1 ianuarie 2013 nu mai poti conduce niciun vehicul cu atestat... deci ai sa pierzi timpul cu permisul pentru categoria AM daca B ul nu iti place

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aia nu este masina.
Este o motoreta cu 4 roti.