| 7 a întrebat:

in cazul in care ai un parinte decedat poti lua pensia de urmas chiar daca nu iti continui studiile sau trebuie neaparat sa studiezi? multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii 263/2010, privind pensiile publice, nu mai ai dreptul dupa 16 ani, daca nu-ti continui studiile, citez:
"ART.84
Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."
Numai bine!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primesti pensie de urmas pana la 18 ani indiferent daca studiezi, iar apoi cat timp mai studiezi, dar nu mai mult de 25 de lei.