| SingleForOne a întrebat:

Tatăl meu a servit în armată 3-5 ani (nu mai știu exact), a lucrat cam 35+ de ani, a avut pensia de 1200 lei, a lucrat și la stat vreo 6 ani. El a decedat de ceva vreme, iar eu continui studiile.
Ca o idee generală, cam cât aș putea primi pentru pensia de urmaș?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si celalalt urmas nu indeplineste conditiile cerute (studii si varsta sub 26 ani)?
Daca nu le indeplineste vei primi pensia pentru un urmas, respectiv 50%.
Daca le indeplineste vei primi numai jumatate din cuantumul de 75%, respectiv 37, 5%.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de urmas pentru un copil este de 50% din pensia tatalui decedat, in cazul tau ar fi de 600 lei lunar, bineinteles daca esti singurul urmas.
Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.89.
(1) Pensia de urmaş se stabileşte, după caz, din:
a) pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinătorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă.
(2) Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinător, aferent pensiei prevăzute la alin. (1), în funcţie de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaş;
b) 75% - pentru 2 urmaşi;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulţi urmaşi."
Daca sunt mai multi urmasi indreptatiti la pensie cuantum prevazut se impart in mod egal intre ei.

| SingleForOne explică (pentru Ioandelasal):

Pentru 2 urmași, 75% per individ care cere și face studiile superioare sau jumătate din acel procent, fiind 37.5 pentru fiecare urmaș, chiar dacă celălalt urmaș nu a cerut deloc?

| mi25 a răspuns (pentru SingleForOne):

Per total, deci 37, 5% pentru urmas.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SingleForOne):

Si celalalt urmas nu indeplineste conditiile cerute (studii si varsta sub 26 ani)?
Daca nu le indeplineste vei primi pensia pentru un urmas, respectiv 50%.
Daca le indeplineste vei primi numai jumatate din cuantumul de 75%, respectiv 37, 5%.

| Wr3nch a răspuns:

In primul rand cati ani ai? Ca daca ai peste 26 canci pensie.

| mi25 a răspuns:

Raspunsul corect ti la dat Ioandelasal. Acum nu mai conteaza unde a lucrat si cat tatal tau, deoarece pensia a fost stabilita cat a fost in viata. Singurul care putea face obiectii asupra acesteia era tatal tau. El a fost titularul de drept al pensiei.
Pensia ce-ti revine tie ca urmas este asa cum ti-a spus Ioandelasal, cu specificatia ca, daca de la moartea tatalui tau s-au facut indexari sau cresteri ale punctului de pensie, se mareste si pensia de urmas.