| ILIoN a întrebat:

in cazul unui accident fara vina din partea soferului( fara viteza, fara alcolemie) care este procedura urmata? accidentul s a produs din cauza pietonului care a traversat neregulamentar strada. A fost dus la spital si s a constatat ca avea o mana rupta, un picior rupt si cateva coaste. pietonul avea 83 de ani. a facut insa stop cardio vascular si a murit. ce se intampla mai departe?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se va face un dosar penal pentru omor din culpa, in care se vor administra probele necesare si in functie de acestea procurorul va lua o hotarare, care poate fi, dupa caz, trimiterea in judecata a soferului, neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarire penala sau transformarea raspunderii penale in raspundere administrativa.
In primul caz instanta de judecata va lua o hotarare, de condamnare sau achitare a soferului. In urmatoarele 2 cazuri soferul nu raspunde penal. In sfarsit, in ultimul caz, poate primi o amenda administrativa de pana la 1.000 lei.
Daca va fi condamnat soferul se alege si cu anularea permisului de conducere.

| ILIoN explică (pentru Ioandelasal):

Pietonul a murit. a facut stop cardio respirator. dar nu cred ca din cauza ranilor. cum din culpa? politia i a inapoiat actele soferului pe motiv ca nu a savarsit vreo infractiune cu vina. pietonul a traversat strada in mod neregulamentar, de fapt a taiat strada in 2 fara sa se asigure. nici nu a schitat vreun gest cum ca s ar feri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ILIoN):

Nu mi-ai citit atent raspunsul. Eu n-am spus ca soferul va fi pedepsit penal ci am expus toate ipotezele. Daca se stabileste ca soferul n-are nici o vina, vinovat integral fiind pietonul, soferul nu va fi pedepsit.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu stiu un caz in care o masina a lovit o femeie in varsta pe trecerea de pietoni. Au venit domnii politisti si au vopsit cu vopsea neagra peste trecerea de pietoni. Bag seama, soferul era pilos bine. straight face

| Messerschmitt a răspuns:

Soferul va fi OK!

| ILIoN explică:

Va rog! e urgent!