| Generalgrevious a întrebat:

Buna, in fiecare luna platesc la Digi facturile primite pe numele tatalui meu care din pacate s-a stins anul trecut si contractul de la Digi tot pe numele lui este si in fiecare luna merg eu sa platesc la Digi.

Daca cei de la Digi afla ca numele clientului de pe contract nu mai e in viata, s-ar putea sa am probleme, de exemplu sa imi taie cablul, telefonia si netul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atata timp cat platesti in termenul stabilit pe firma n-o intereseaza cine plateste si nu va intrerupe serviciul.
Poti sa soliciti preluarea contractului daca esti major.

| darrio2007 a răspuns:

Pe ei nu-i intereseaza cine plateste. Asa ca nu iti face asemenea probleme. Poti cere ca sa vina pe numele tau daca esti major.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, s-ar putea. Asta se rezolvă anunțând situația și cerând transferul abonamentului pe numele tău.

| mihai69 a răspuns:

Nu. Dar după dezbaterea succesiunii poți trece contractul pe numele tău. Sau al mamei, dacă mai trăiește.

| Brizbriz a răspuns:

Daca afla... CINE?!?
crezi ca ei au detectivi, sau pe vreun angajat il doare in CU... in cot de ce faci tu?!?
cat timp platesti factura, d'aia nu mai ploua

DAR PROBLEME APAR, daca ai nevoie sa schimbi ceva in contract, net mai rapid, tv cu HBO, etc.
atunci numai proprietarul contractului sau cineva cu procura notariala de la proprietarul contractului poate modifica

| MihaiSpeedster a răspuns:

Poti sa le transferi pe numele tau. Du-te cu certificatul de deces și buletinul tău (în caz că aveți aceeași adresă) și cere să schimbe titularul contului.

| trophin a răspuns:

Atâta timp cât e plătit nu are importanta.