| Admiraljoker a întrebat:

Salut, știe cineva dacă am luat sala și am dosarul de la scoala de soferi cu care am început, pot sa ma mut la alta scoala pentru a sustine examenul traseul care îl am peste o luna cu alta scoala auto? Mersi

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Da complicat
cei de la scoala cea noua trebuie să iti facă ție un contract.
ATENȚIE MARE CEI DE LA SCOALA VECHE TREBUIE SA ITI DEA TIE LIBER DE CONTRACT
ei au o aplicație in care își revendică clienții ca să nu existe acest traseism si ca in cazul in care nu iti place de o școală să nu te poți duce tu așa de capul tău la o altă școală până când nu trece 1 an si câteva luni.
Așa că tu trebuie să te duci prima dată la școala actuală să anunte la RAR ARR nu știu unde au ei o aplicație in care te-a cumpărat inscris ca pe fotbaliști că joci la echipa lor.

Asa că ei trebuie să îti facă trasnferul sau să încheie contractul cu tine să te ștergă din acea aplicație.

De exemplu dacă tu consideri că nu ai învățat nimic la acea școală si vrei acum să începi o altă școală nu o să poți că ăștia te-au inscris pe tine intr-o aplicație a lor unde ești al lor și gata timp de un an și câteva luni. chiar dacă iei permisul chiar dacă nu il iei timp de 1 an de când te-ai inscris la ei esti elevul lor așa că ei trebuie să rezilieze acolo in program in aplicație să iti dea voie să pleci de la ei.

Eu am fost pus in situația acesta
Am făcut școala cu un nenorocit care imi tot dădea mașini defecte la examen in mod intenționat ca să le moară motorul să nu iau examenul
Apoi eu am vrut să mă mut la altă școală si nu s-a putut.

Oricum nu este imposibil dar este extraordinar de greu să o iei pe calea legală.

Dar pentru că Rommania este țara tuturor combinațiilor te duci direct la instructorul brunet de la cealaltă școală care îl vezi mai combinator cu lanțuri mai mari cu burta mare cu talanga de gât cruce de aur
si ii propui să îti dea mașina în ziua examenului
nu mai te transferi nu mai nimic
că înteleg si milițienii că ai făcut si tu si ala o combinatie că so fi stricat mașina de la scoala ta

Că se mai intâmplă pe bune să te duci să dai examenul și exact inainte de exemen școala ta să nu mai aiba mașină ori că a bușit-o ori că s-a stricat defectat...

Așa că examinatorii mai inchid ochii la combinații din astea că atunci în ultimul moment pentru că tu ai rămas fără obiectul aututurism chiar nu mai aveai mașină ai vorbit cu un alt instructor de la o altă școală să dai examenul pe mașina lui.
se mai practică si chestii din astea. că nu sunt nici polițiștii căpcăuini.
ba chiar unii dintre ei sunt foarte ințelegățori.
Așa că poți să faci șî combinația asta.
dacă faci combinația asta IMPORTANT ERSTE SĂ PUI O ETICHETĂ MARE LIPITĂ PE BORD-UL MAȘINII CU NUMĂRUL DE ÎMATRICULOARE al aututurismului cu care dai tu traseul în acel moment
pentru că dacă nu cunoști numărul de îmatriculare al aututurismului cu care dai tu examenul
ești mâncat ești picat din prima
pici pe loc înainte să pornești motorul mașinii!

| Admiraljoker explică (pentru RxTx):

Da este foarte adevărat ce ai spus tu, eu sunt categoria C și scoala care sunt acum ma tot amână cu pregătirea în sensul ca astăzi ca e plecat sapatamna viitoare iar este plecat s au inchide telefonul plus faptul ca nu prea are chef sa-i învețe pe elevii ceva pentru C este totuși un camion nu un turism ar fi trebuit ca școliile sa te învețe m-ai multe lucruri, și în României foarte greu cu programat-ul pentru examen nici nu mai zic dacă te pica cine știe cât timp mai aștepți după acea. Pana in urma încerc sa învăț din YouTube mai multe și sa aplic pe camion când voi avea ora îmi încerc norocul cu școala aceasta care treci prin ea și nu simți ca ai facut-o?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate dar nu are nici un rost. Macar cu masina de la actuala scoala esti obisnuita.