| IulianOvidiu a întrebat:

Am o nelamurire daca ma puteti ajuta, aseara am fost oprit de catre un agent de politie, mi s-au cerut actele la control si imi uitasem asigurarea si talonul acasa, am primit amenda pentru lipsa actelor si mi s-a spus ca in decursul zilei de azi sa aduc actele la politie, este normal asa ceva? Adica nu mi s-a zis si pentru ce, ci doar sa vin la politie cu actele masinii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca nu cunosti legislatia rutiera.
Te-a amendat pentru ca n-ai putut prezenta actele cerute si ti-a cerut sa te prezinti cu ele la politie pentru a vedea ca le ai.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai mult decat spune Ioandelasal daca nu le prezinti inseamna ca nu le ai si-ti poate face mai mari necazuri.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

" Atunci da-ti Cezarului ce-i al Cezarului. "

| IulianOvidiu explică:

Si care sunt consecințele in caz ca nu ma prezint? Pentru ca mașina nu e a mea si nu sunt proprietar in acte