| lolofme24159 a întrebat:

Iubitul meu este trăiește în Cipru de Nord și are pașaport turcesc. Dacă vrea să intre în România de ce documente are nevoie? Eu știu ca Cipru este în Uniunea Europeană, dar din câte am înțeles partea de Nord a Ciprului nu este în Uniunea Europeană.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are nevoie de pasaport si cred ca viza o poate obtine la granita Romaniei, asa cum o obtin si romanii la granita Turciei.

| lolofme24159 explică (pentru Ioandelasal):

Și am mai văzut că pașaportul lor este valabil doar în 5 țări printre care România nu se numără.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru lolofme24159):

Spuneai ca are pasaport turcesc si aceasta inseamna pasaport emis de Turcia si nu de Ciprul de Nord. Daca este emis de acest asazis stat sigur ca nu este recunoscut, Romania nu l-a recunoscut si nu il recunoaste.