| Valentina_Andreea_1990_n5QG a întrebat:

Buna,ma numesc Andreea si am 13 ani. Am o problema sper ca ma puteti ajuta. Parintii mei sunt despărtiti, dar nu au fost casatoriti oficial. Si s-au despartit acum 3 ani. Mama mea a plecat in alta tara sa munceasca si tata a aflat dupa ceva timp. Eu uneori nu-i raspund la telefon si el imi tot spune ca daca nu ii raspund o sa vina sa ma ia la el cu protectia copilului si cu politia. Ma tot ameninta cu chestia asta si eu nu vreau la el si mai spune ca o decade pe mama din drepturi (eu stau cu bunica)...el nici nu are o casa pe numele lui, abia are ce sa manance. Poate sa faca asta? Sau poate sa o dea in judecata pe mama? Daca stiti mai multe informatii va rog mult de tot sa-mi spuneti. Daca am scris gresit ceva imi cer scuze.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau nu te poate lua fortat de la bunica ta, fara o hotarare judecatoreasca prin care sa-ti fie stabilit domiciliul la el, de asemenea n-o poate decade pe mama ta din drepturile parintesti si pentru aceasta fiind nevoie de o hotarare judecatoreasca. Pentru a obtine oricare dintre hotararile judecatoresti mentionate trebuie sa aiba loc un proces, in care vei fi intrebata si tu cu cine vrei sa ramai.
Pana atunci politia si protectia copilului nu au de ce interveni si nici n-o sa-i faca mendrele tatalui.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tu porti numele lui sau al mamei?