| anonim_4396 a întrebat:

Bună, mă numesc David, și aș vrea să știu dacă pot pleca de acasă, am vârsta de 17 ani, majoratul îl am în decembrie,iar eu plănuiesc să plec în iunie împreună cu cel mai bun prieten al meu, îmi doresc să plec deoarece nu mai rezist aici,părinții efectiv mă încuie in casă, îmi ascund mâncarea în caz că nu vreau să stau cu ei la masă, și dacă merg in vizită la prieteni mă amenința că sună poliția, nu am niciun pic de libertate sau intimitate, intra peste mine în cameră când vor ei, nu am voie să vorbesc la telefon, iar tot ce am este cumpărat de mine inclusiv hainele și telefonul, acum câteva zile m-au încuiat în casa pentru că am vrut să mă duc să-mi cumpăr niște apă, mi-am găsit loc de muncă, apartament și tot ce am nevoie tot ce rămâne este să plec, am strâns în jur de 2500 de lei pentru plecare, înainte să plec le voi lăsa un bilet pe care scrie că am plecat, prietenul meu are deja 18 ani, pentru el nu va fi vreo problema doar că mi-e frică că îl vor aresta poliția pentru "răpire" chiar dacă eu am venit cu ideea, le-am zis părinților de nenumărate ori că plec dar ei doar au început sa tipe la mine și să mă facă în toate felurile, fratele meu spre deosebire de mine duce o viață de vis, sunt conștient că nu voi putea face clasa a 12 sau să iau bacul și știu că viața va fi foarte grea dar nu mai pot trăii așa, ce pot face casă plec fără să mă caute poliția, o vor face? Aștept răspunsuri.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil domiciliul minorului este la domiciliul parintilor.
Asa fiind, daca pleci fara voia lor, asa cum spui, te pot da la politie disparut sau rapit si atunci politia o sa te caute.
Parerea mea este sa stai cel putin pana esti major si iti termini, cel putin, liceul, dupa aceea esti liber sa faci ce vrei si parintii nu pot interveni cu nimic.

| darrio2007 a răspuns:

„iar tot ce am este cumpărat de mine inclusiv hainele și telefonul,"
Mă cam indoiesc sa fie cumparate de tine.
Asteapta sa faci 18 ani si apoi pleci.
Dar, să nu cumva să te intorci inapoi la părinti, că nu vei avea cu ce trăi.

| Violleta2022 a răspuns:

Pana nu implinesti 18 ani nu poti sa faci nimic fara acordul parintilor sau ai tutorelui legal.
Daca pleci de acasa vor anunta politia si probabil te vor da in urmarire generala la televizor.
Daca pleci un un prieten vezi sa nu considere ca esti gay si de aia ai plecat de casa la un alt baiat.
Eu zic sa mai asculti si de parinti, ca nu vad nimic rau in a fi controlat, verificat si tinut din scurt de parinti. Tu pari a fi un copil rebel, total opus fratelui tau, de aceea parintii nu-ti dau credit si nici nu-ti pemrit prea multe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te vor căuta cu poliția. Dar poliția dacă se poartă corect cu tine după ce te găsește, dacă nu vrei să mergi acasă înapoi, te internează la casa copilului până la 18 ani.

| ioana748 a răspuns:

Da, o vor face. In ziua cand implinesti 18 ani esti major.
Mai bine dadeai bacul si apoi plecai.
Inteleg ca sunt persoane toxice si trebuie sa incepi o viata noua dar urmareste prioritatile.
Nu face dintr o situație grea una si mai grea.
Asteapta sa faci 18 ani si apoi te desprinzi.
Linisteste te putin si incearca sa gandesti rational.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Eu iti zic sa-ti canalizezi timpul pana termini scoala facand ceva productiv.te inchide in casa ok, pana la vara mai ai 5 luni pana la bac si in astea 5 luni intra si tu pe Youtube si cauta creezi o sursa de venit..ca na daca tot nu te lasa sa iesi afara..macar sa faci ceva cu viata ta.Iar asta cu hainele si telefonul sunt cumparate din banii mei. sa fim seriosi, nu e o realizare sau vreo smecherie, mi se pare si normal nu?hee heeLa noi parca prea se pune totu pe trebuie sa-mi ia mami si tati.Sa fim seriosi,lu taica-tu i-a cumparat cineva masina,casa,telefonul,hainele? Nu,toate le-a facut singur,fi si tu barbat si nu mai gandi ca un copilas. Tactu nu te apreciaza? E ok foloseste asta ca o motivatie sa fii cineva mai sus decat fractu si tactu,daca renunti la scoala acum,crezi ca ii dovedesti lu tactu ca esti mai smecher? Ma indoiesc,in locul tau as termina si scoala,as lua si bacu cu nota mare, m-as chinui sa iau mai mult decat a luat fratemiu apoi m-as duce la o facultate importanta sa ajung mai sus decat fratemiu si dupa tactu n-o sa mai latre, ca tu o sa fii sefuwinking, doar imagineaza-ti familia si neamu cum o sa se uite la tine cu respect cand o sa vada ca ai ajung cineva.Tu crezi ca daca pleci acum fara sa ai bacu, faci ceva? Ajungi ca aia de pe strada, pentru ca in 2024 nici maturator la primarie nu mai ajungi fara bac.Si fi atent ca daca nu termini scoala si nu iei bacu vor fi niste greseli pe care le vei regreta mai tarziu, uita-te si tu cati sunt pe la 30-40 de ani la scoala pentru ca saraci de ei si-au dat seama ca la 60 de ani mor de foame, ca n-o sa aiba pensii.