| anonim_4396 a întrebat:

ma poate ajuta cineva care a dat examenul de redobandire a permisului. Am inteles ca sunt intrebari 13 din 15. De cate ori am voie sa dau? si este adevarat ca de cate ori pic examenul imi prelungeste suspendarea cu inca o luna?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci se aplica ce ti-am spus la prima postare. Iti citez si prevederile din Regulamentul de aplicare a Codului rutier:
"ART. 221.(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
c) a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.
(4) Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie consta în completarea unui test-grila, ce conţine 15 întrebări din legislaţia rutieră. Este declarată "promovată" persoana care a formulat răspunsul corect la cel puţin 13 întrebări.
  (5) Contravenientul este obligat să susţină examenul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, în perioadă executării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce, în zilele stabilite, săptămânal, la nivelul serviciului poliţiei rutiere."

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere expresa in acest sens, asa ca poti sa dai de mai multe ori, cel mult pana iti expira suspendarea dreptului de a conduce.
Nu se prelungeste perioada de suspendare daca nu reusesti la examinare.

| mihela94 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am fost zilele trecute la politie pentru a plati amenda si chestii din astea, iar persoana de acolo mi-a zis ca pot da testul doar de 3 ori si daca nu iau mi se adauga o luna in plus, de asta am zis sa intreb aici poate ma ajuta cineva care a dat acest test

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihela94):

Este adevarat numai pentru anumite cazuri de suspendare si nu este vorba de 3 ori.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.106.(1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului  de a conduce, conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
  a) când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
  b) când fapta a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renunţarea la urmărirea penală sau instanţa a dispus renunţarea la aplicarea pedepsei ori amânarea aplicării pedepsei;
c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art. 104.
  (2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) şi b), sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie."
Tu n-ai spus pentru ce ti-a fost suspendat dreptul de a conduce, asa ca, in prima postare, ti-am raspuns la modul general.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru mihela94):

Acum ai dreptate dar intai ai pus problema rau ca de cate ori pici se prelungeste cu o luna pedeapsa. Asta nu e adevarat. Adevarat este ca ti se ia de ex permisul pe 2 luni si ti-l da in 2 luni daca treci testul. Daca nu treci testul ti-l mai tine 1 luna. E putin diferit? Nu? De fapt legea in sensul asta spune, gasesti pe google. Iar cu cele 3 teste o fi cum zice la politie, dar din 3 incercari nu prea ai cum sa nu treci.

| mihela94 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pentru viteza. Am avut 112 in localitate sad

| mihela94 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihela94):

Atunci se aplica ce ti-am spus la prima postare. Iti citez si prevederile din Regulamentul de aplicare a Codului rutier:
"ART. 221.(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
c) a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.
(4) Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie consta în completarea unui test-grila, ce conţine 15 întrebări din legislaţia rutieră. Este declarată "promovată" persoana care a formulat răspunsul corect la cel puţin 13 întrebări.
  (5) Contravenientul este obligat să susţină examenul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, în perioadă executării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce, în zilele stabilite, săptămânal, la nivelul serviciului poliţiei rutiere."

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu se prelungeste nimic. Te duci si dai test de cate ori vrei pana il treci. Se dadeau duminica astea mi se pare, vezi programul la politie si daca nu e nevoie sa te inscrii. Fa niste teste de pe google ca nu e greu de trecut.