| Anonim13912 a întrebat:

Ma pune si pe mine cineva la curent cu situatia in Moldova? Sunt un pic pe dinafara si as vrea sa ma informez putin. Mersi

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe scurt:
-in martie au fost alegeri si au fost 3 partide cu cate 30%
-au 3 luni sa formeze guvern, pana pe 7 iunie.
-Constitutia zice ca presedintele poate dizolva parlamentul, dar nu e scris in termeni imperativi, fiind interpretabil, unii interpretând că e un gest de oportunitate al președintelui.
-Constitutia mai zice ca orice decizie a Curtii Constitutionale e obligatorie si irevocabila, incontestabila etc
-Din mai incoace Curtea le-a spus ca daca nu formeaza guvern in 90 de zile le dizolva parlamentul, sunt 7 decizii diferite.
-in iunie, dupa ce negocierile au fost absolut blocate timp de 3 luni, s-au trezit Sua si Ue ca vor guvern ca sa scape de Platohniuc
-pe 7 iunie Curtea a dizolvat parlamentul
-pe 8 astia s-au reunit in parlament si au votat un nou guvern, o alianta pro-europeni cu pro-rusi(maia sandu-dodon) care evident, a fost declarat neconstitutional
- o parte din țările din Ue + Rusia sustin guvernul Maia Sandu, care dpdv constituțional e total ilegitim si au anuntat ca-l recunosc

Si uite aici principiile anti-coruptilor si pro-europenilor si cat de usor se duc ele cand iti ordona cineva sa faci guvern: http://imgur.com/a/dBRpIQZ

strict părerea mea: Maia Sandu și Igor Dodon dau o lovitură de stat împotriva ordinii constituționale.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

3 luni si 90 de zile sunt doua lucruri diferite.

3 luni s-ar fi implinit in 9 iunie, 90 de zile s-ar fi implinit in 7 iunie. In ultim moment Curtea a decis ca 3 luni = 90 de zile. E ca si cum au scurtat termenul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Curtea e singura instituție care poate interpreta constituția. le-au spus clar că până pe 7 iunie inclusiv.
oricum Moldova e câmpul de bătaie și de experimente al tuturor, deci poți să te aștepți la ce e mai rau.