| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare eu sunt in tara in Romania si am o iubita in Moldova (Chisinau ) si vrea sa vina aici in tara sa locuiasca cu mine! Am ctit despre vize si etc dar prea multe informatii si nu stiu care este cea mai utila! Daca stie cineva care a mai trecut prin situatia respectiva si ma poate ajuta cu o informatie care sa ma lamureasca? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu poate ramane in Ro pentru a locui impreuna cu tine! Poate, insa, sa vina doar in vizita si atata! La sfarsitul perioadei pentru care a primit viza trebuie sa se intoarca inapoi, in tara ei.

Trebuie sa ceara o viza de scurta sedere cu scop de VIZITA (nu turistic!). Pentru a obtine viza are nevoie, din partea ta, de o invitatie autentificata notarial (prin care te obligi sa-i asiguri cazarea si toate mijloacele de intretinere pe toata perioada vizitei)
Citeste astea :
http://ori.mai.gov.ro/api/media/userfiles/vizita.pdf
http://chisinau.mae.ro/node/748

P.S. Invitaţiile notariale utilizate, indiferent dacă s-a obținut sau nu viza, nu mai pot fi folosite pentru o nouă solicitare de viză!

1 răspuns:
| Dey09 a răspuns:

Alessia5158, vrei sa spui ca daca obtine viza pe baza de invitatie dupa aia nu mai pot folosi inca o data invitatia? Viza pe ce perioada se acorda?