| Andreea1009 a întrebat:

Buna mamici si viitoare mamici☺ imi puteti spune si mie dupa cat timp de angajare se primeste indemnizatie de maternitate? Multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru concediul de maternitate, de 126 de zile, format din concediu prenatal si postnatal, trebuie un stagiu de cotizare de cel putin o luna, inainte de primirea concediului.
Daca ai vrut sa afli despre concediul si indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani, atunci trebuie ca in 12 luni din ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului sa fi avut venituri pentru care ai platit impozit pe venit sau sa te afli si in unele situatii prevazute de OUG nr.111/2010, cu md. si compl. ulterioare.

| Andreea1009 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns

1 răspuns: