| xPegasus a întrebat:

Buna, mi-am pierdut buletinul in Belgia, si ca sa fie totul frumos si complet, nu am nici certificatul de nastere pentru ca mi-am depus documentele pentru echivalare (aveam de gand sa vin aici la facultate)
Tot ce am sunt o copie dupa buletin si o copie tradusa si apostilata dupa certificatul de nastere
vreau sa ma intorc in tara sa-mi refac buletinul, dar fara certificatul de nastere in original se poate?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Pentru intoarcerea in tara, obtine un titlu de calatorie de la sectia consulara a Ambasadei Romaniei in Regatul Belgiei --- vezi cum : https://bruxelles.mae.ro/node/271

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la Ambasada sau Consulatul Romaniei din Belgia si iti vor da ei un act provizoriu, cu care sa te poti intoarce in tara.

| dannyel86 a răspuns:

Din cate stiu, intai scoti duplicat dupa certificatul de nastere in tara, apoi se poate face cartea de identitate.
Daca gresesc, oricine ma poate corecta.