| Girl50 a întrebat:

Bună! Mi-am pierdut buletinul și permisul in Italia, am fost la carabinieri și am declarat pierderea dar nu am putut ajunge in țara pentru a le reface. După aproximativ doua luni le-am găsit și as vrea sa știu dacă trebuie refăcute. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu cred ca au fost instiintate autoritatile competente din Romania pentru ca actele respective sa fie anulate, asa ca nu trebuie sa obtii altele.
Pentru a afla sigur adreseaza-te carabinierilor sa spui ca le-ai gasit si intreaba-i daca au trimis vreo instiintare in Romania.
De asemenea te poti adresa SPCLEP de unde ai obtinut CI si la Serviciul de permise de unde ai obtinut permisul de conducere.

| Girl50 explică (pentru Ioandelasal):

O sa ma interesez la carabineri. Mulțumesc frumos!

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

În principiu, da, dacă ei au comunicat asta în România. Poți face pașaport CRDS la ambasadă sau consulat.