| Bettt:) a întrebat:

Noaptea trecută am parcat pe locul altcuiva, un loc nesemnalat pe de altă parte..Am aflat ca era platit de cineva astăzi dimineață cand mi-am gasit mașina blocată. Respectivul mi-a spus că a sunat la poliție, au venit și mi-au luat si numărul. Întrebarea este ce se poate intampla? In geam nu am gasit niciun avertisment oficial din partea poliției, doar un mesaj din partea lui în care imi spunea "sa nu mai parchezi aici ca altfel sun la poliție și mașina o sa fie ridicată". Dacă venea politia la locul faptei, nu trebuia sa primesc si un bilet din partea lor? Precizez ca incidentul a avut loc în București. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca parcarea era semnalizata ca parcare cu plata sau nu.
Daca era semnalizata poti fi amendat.
Daca nu era semnalizata atunci nu poti fi amendat.

| AqCoX a răspuns:

Din povestirea ta reiese că el a zis ca a sunat la poliție doar ca sa te sperie. Și ba da, trebuia sa primești: o citație acasă ca să te prezinți sa iti ridici masina, plus o amendă destul se "frumoasă". Și ca sfat: fă-ți un bilet cu numărul de telefon și atunci cand parchezi, nu contează unde atâta timp cât nu este în locul tău de parcare, îl lași frumos la parbrizul mașinii tale pe interior pentru a putea fi contactat/ă de către eventualul posesor al locului de parcare pe care l-ai ocupat.