| anonim_4396 a întrebat:

nu am recunoscut ca e tatal copilului, in fata instantei desi este. suntem despartiti am trait in concubinaj si copilul e cu mine ce riscuri sunt? imi puteti rasp? va multumesc.

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Stiu ca tu crezi ca ai facut totu pentru binele copilului, te inseli ai facut-o pentru binele tau fara sa te gandesti la repercurisiuni si vor fi, iar pentru asta ar trebui sa te pregatesti si nu doar in instanta ci sa ii raspunzi lui cand va creste. Din partea mea numai bine.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tatal va cere test de paternitate, daca are martori care sa sustina ca exista posibilitatea sa fie tatal copilului. Daca este intr-adevar se va demonstra si atunci veti fi in fata unei mari probleme.
Fie recunoasteti ca stiati ca este tatal copilului si atunci va faceti vinovata de sperjur, infractiune foarte grava pentru care veti face inchisoare, veti fi decazuta din drepturile parintesti si copilul va fi luat de tata sau va fi internat intr-un camin de minori.
Fie veti minti in continuare, veti spune ca nu stiati cine e tatal copilului, ca duceti o viata promiscua, ca intretineti relatii sexuale cu parteneri multipli si judecatorul va decide cui sa dea custodia copilului (exista de asemenea riscul sa nu va considere capabili pe nici unul si copilul sa fie preluat de autoritatea tutelara).
Oricum ati da-o, ati comis o infractiune grava pentru care probabil veti raspunde, dar ale carei repercursiuni grave se vor rasfrange asupra copilului dumneavoasra.

mariana
| mariana a răspuns:

Inteleg ca esti sau ai fost in proces cu tatal copilului, dar nu precizezi care este sau era calitatea ta procesuala, in sensul daca tu esti sau ai fost reclamanta ori esti sau ai fost parata. Este un proces civil si daca acest proces mai este in stare de judecata, tu poti, la urmatorul termen de judecata, sa-ti revizuiesti declaratia initiala si sa declari, din nou, in fata instantei care este situatia reala, adevarata. Minciuna in justitie, este fapta penala si poti avea consecintele pe care le-au indicat cei ce au dat raspunsurile anterioare la intrebarea ta. Daca procesul s-a terminat, ar fi bine sa clarifici cu tatal copilului aceasta situatie, pentru a nu ajunge intr-un necaz si mai mare.
Adevarul se poate afla, prin examenele de specialitatea pomenite de cei ce au raspuns anterior, asa ca este bine ca, inainte de a fi prea tarziu, sa-ti revizuiesti opinia, si sa faci ce este mai bine pentru copilul tau, deoarece el te va intreba, cand va creste mare, cine este tatal lui? si tu atunci trebuie sa-i spui adevarul.
Tatal copilului are si obligatia materiala de a sustine, prin mijloace materiale, intretinerea copilului si acest gen de drepturi, tu nu ai cum sa le refuzi, pentru ca nu sunt drepturile tale personale, ci tu administrezi aceste drepturi, pana ce copilul tau va avea capacitatea de a hotari singur ce este in favoarea sa. Ar fi cazul sa te maturizezi si sa tratezi cu o mai mare responsabilitate acest gen de probleme.
Mult succes si multa sanatate.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, tatal are dreptul sa ceara sa i se faca copilului testul de paternitate si atunci daca instanta este de acord atunci tu poti fi trasa la raspundere (pentru ca ai mintit ca nu este tatal copilului), in asemenea cazuri poti face chiar inchisoare si ai grija ca legea te poate decadea din drepturile materne.Asa ca ai grija cum faci, incearca sa te consultii cu un avocat si iti va spune exact ceea ce trebuie sa faci.Bafta,sint sigura ca asta iti trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa spui ca ai intretinut relatii sexuale cu parteneri multipli, doar ca ai mai avut o relatie scurta cu un alt barbat si nu stii cu care din cei 2 ai copilul. dar, intreb eu: de ce ai mintit? ca sa nu il lasi sa vada copilul si sa te razbuni pe tata? este el un om rau si violent cu copilul? ce te-a determinat sa minti? poate ai avut motive serioase, poate nu si atunci esti vinovata, dar cel mai bine este sa iti gasesti un avocat bun in domeniul paternitatii, sa fii sincera cu el si o sa te ajute sa scapi cu bine din aceasta situatie si sa repari ce se poate repara. bafta!